Czyrak na plecach

0
1980
czyrak na plecach

Czyrak to ropne zapalenie mieszka włosowego oraz jego otoczenia. Jest to bardzo uciążliwa przypadłość, które nie powinno się bagatelizować. Nieleczone czyraki mogą skutkować groźnymi powikłaniami, zatem warto zadbać o to, aby kuracja była przeprowadzona pod okiem specjalisty. Jak skutecznie leczyć czyrak na plecach?

Czym charakteryzuje się czyrak?

Czyrak to ropne zapalenie mieszków włosowych oraz ich otoczenia. Przypadłość ta najczęściej występujące na owłosionej skórze.
Bardzo często czyrak zwany jest także ropniem, wrzodem lub gronkowcem. Ma on postać wrzodu o brzydkim wyglądzie i jest bardzo bolesny.

Warto wiedzieć o tym, że pojawienie się na ciele niewielkiej krostki z ropą lub krwią, objawiającej się niewielkim zaczerwienieniem, bardzo często wskazuje na zakażenie bakteryjne spowodowane gronkowcem.
W kolejnym etapie tworzy się guzek, który to po upływie kilku dni robi się biały, a pod skórą zaczyna się gromadzić ropa.

Czyrak to przypadłość, której nie wolno nigdy ignorować, gdyż wówczas może dojść do wielu groźnych powikłań.I co ważne czyraki mają predyspozycje do przekształcania się w nawotwór. Najbardziej niebezpieczne są pojedyncze guzki pojawiające się na ciele kilka razy do roku.

Jakie są objawy czyraka?

Zazwyczaj osoby z tą przypadłością mają złe samopoczucie, wysoką temperaturę oraz bolesne węzły chłonne.
W wielu przypadkach choroba ta przebiega dość łagodnie, a powstały wrzód ropny z czasem sam się przebija. Niemniej niekiedy mogą wystąpić komplikacje, w postaci zakażenia żył, najpierw tych które znajdują się w pobliżu chorego miejsca. Nieleczone zakażenie może dotrzeć do czaszki i wywołać zapalenie zatoki jamistej, które to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia pacjenta. Taka przypadłość zazwyczaj objawia się dreszczami, wysoką temperaturą, sztywnością karku, obrzękiem powiek i podwójnym widzeniem. W takiej sytuacji należy czym prędzej udać się do lekarza.

plecy

Gdzie najczęściej tworzą się czyraki?

Czyraki mogą powstać na skórze człowieka w wielu miejscach. Mogą one pojawić się na karku, plecach, dłoniach oraz w pachwinach i na pośladkach. Po pewnym czasie od powstania guzka w jego wnętrzu tworzy się czop martwiczy, po oddzieleniu którego czyrak opróżnia się z ropy, a powstały ubytek w skórze powoli zaczyna wypełniać się ziarniną. U chorego wówczas występuje ogromna bolesność w obrębie
miejsca objętego chorobą.

W niektórych przypadkach zdarza się, że gdy czyrak się oczyści to na ciele pojawiają się kolejne krostki, które to wskazują na przewlekłość choroby, która to może trwać przez długie lata.

Bardzo groźny dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego jest czyrak wargi górnej oraz nosa, który to może doprowadzić do septycznego zapalenia żył, powodując niebezpieczne zapalenie opon mózgowych.

Jak skutecznie leczyć czyraka

Czyraki o niewielkich rozmiarach bardzo często znikają samoistnie i w związku z tym nie wymagają leczenia.
W początkowej fazie występowania niewielkich zmian na plecach chory może samemu wykonać sobie opatrunek z użyciem środka odkażającego. W kolejnej fazie, a więc po oddzieleniu się czopa warto nałożyć na niego maść cynobrowo siarkową, a następnie skórę dokładnie odkazić spirytusem salicylowym. W nieco zaawansowanych przypadkach zalecane jest nałożenie opatrunku z antybiotykiem.

dziewczyny

Jeśli czyrak jest duży i nie goi się, wówczas wymaga on leczenia pod okiem lekarza – specjalisty. W takim przypadku należy zrezygnować z leczenia domowego, bowiem może to doprowadzić do rozsiania się stanu zapalnego. Takie zagrożenie występuje przede wszystkim u osób chorych na cukrzycę, bowiem choroba ta znacznie zmniejsza odporność na tego rodzaju zakażenia.

W celu złagodzenia bólu występującego podczas posiadania czyraka można zastosować ciepłe kompresy. Leczenie przez specjalistę zazwyczaj polega na podaniu miejscowego antybiotyku. W takiej sytuacji po wykonaniu niewielkiego nacięcia, zazwyczaj zostaje wprowadzany do środka drenaż z antybiotykiem.

W przypadku występowania czyraka gromadnego, a wiec w postaci wielu krostek pacjenci najczęściej przyjmują doustne antybiotyki lub są kierowani do szpitala, gdzie przyjmują antybiotyki dożylne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here