Jak działa terminal płatniczy?

0
134

Oferując płatności bezgotówkowe, firma ma szansę dotrzeć do nowych klientów i znacznie usprawnić procesy związane z ich obsługą. Warto więc dowiedzieć się, jak działa terminal płatniczy i jak dobrać odpowiedni model.

W II kwartale ubiegłego roku Polacy dokonali blisko 2 miliardów transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 230 miliardów dolarów. To najlepiej pokazuje skalę popularności rozliczeń bez użycia fizycznych pieniędzy. Dla przedsiębiorców, którzy do tej pory nie dali swoim klientom możliwości płacenia kartą lub BLIK-iem stanowi zaś mocny argument przemawiający za inwestycją w terminal płatniczy. W nowym artykule wyjaśniamy, jak działają takie urządzenia oraz jakie ich typy są dostępne na rynku.

Jak działają terminale płatnicze?

Do prawidłowego działania terminal potrzebuje dostępu do internetu (w zależności od modelu, połączenie może być przewodowe lub bezprzewodowe) i działającej online sieci organizacji płatniczych. Jak działa terminal płatniczy? Cała transakcja przeprowadzana za jego pośrednictwem trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund i składa się z następujących etapów:

-przybliżenie lub umieszczenie karty w terminalu (a także wpisanie kodu BLIK);

-odczyt danych z karty i przekazanie ich do centrum autoryzacyjnego operatora terminalu;

-przesłanie zapytania do wydawcy karty lub kodu;

-uzyskanie odpowiedzi i autoryzacja bądź odrzucenie transakcji.

Rodzaje terminalów płatniczych

Obecnie kartą płacimy już nie tylko w stacjonarnych sklepach i punktach stacjonarnych. Coraz więcej klientów oczekuje, że terminal płatniczy znajdzie również np. w pociągu lub autobusie, u kelnera w restauracji lub w foodtrucku. Ze względu na zróżnicowane potrzeby użytkowników powstało kilka typów terminali:

-stacjonarne: wymagają stałego dostępu do sieci elektrycznej oraz internetu, ale ze względu na brak rozładowującego się akumulatora są mniej awaryjne. Występują w różnych wariantach – all in one, z zewnętrznym pin padem lub jako element zintegrowanego systemu kasowego. Najczęściej spotykane w stacjonarnych punktach usługowych i sklepowych. Poza płatnościami za zakupy umożliwiają też obsługę doładowań telefonów, usług typu cash back itp.;

-mobilne: wyposażone w ładowaną baterię i moduł do bezprzewodowego połączenia z siecią (np. przez Wi-Fi lub transmisję komórkową). Stosowane m.in. przez kelnerów, taksówkarzy, konduktorów lub ulicznych sprzedawców;

-softpos: dystrybuowane jako aplikacje na tablety i smartfony. Wykorzystując wbudowany urządzenie moduł NFC i realizując płatności zbliżeniowe, mogą stosunkowo niskim kosztem zmienić je w terminal płatniczy.

Bez względu na charakter działalności, każdy przedsiębiorca dobierze więc model dostosowany do swoich potrzeb. Jego zamówienie na pewno okaże się bardzo dobrą inwestycją. Terminal płatniczy, jako rozwiązanie preferowane przez wielu klientów, zwiększy obroty i ułatwi budowę wizerunku nowoczesnej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here