Jęczmień na oku. Czym się objawia i jak go leczyć?

0
437
Jęczmień na oku

Drobne zaczerwienie na powiece, które przeradza się w ropną grudkę – tak w skrócie można opisać powstawanie jęczmienia na oku. To z pozoru drobne schorzenie może prowadzić do ciężkich powikłań, dlatego nie warto go bagatelizować i jak najwcześniej udać się lekarza. Jak rozpoznać, że to może być to?

Jęczmień wywoływany jest przez bakterie. Do zakażenia nimi może dojść na wiele sposobów. Istnieją też czynniki, które szczególnie temu sprzyjają, a najpopularniejszym z nim jest pocieranie oka brudnymi dłońmi. Oprócz tego może to być też niewystarczająca higiena przy wyjmowaniu soczewek, zły dobór kosmetyków, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Objawy jęczmienia na oku

Początkowym objawem sygnalizującym powstawanie jęczmienia na oku może być ból powieki. Oprócz tego często pojawia się łzawienie czy większa wrażliwość na światło. Pierwszymi widocznymi też przez innych oznakami są obrzęk powieki oraz zaróżowienie w jej obrębie. Następnie dochodzi do powstania grudki ropnej, która charakteryzuje się żółtym czubkiem. Po pewnym czasie jęczmień sam pęka, dzięki czemu znajdująca się w nim ropa wydostaje się na zewnątrz. W miejscu jęczmienia powstaje rana, która goi się po kilku dniach.

Do mniej oczywistych objawów, które niekiedy mogą pojawić się razem z jęczmieniem na oku, należy zaliczyć gorączkę, zapalenie tkanek oczodołu czy nawet złe samopoczucie. Zmniejszona odporność organizmu również sprzyja zakażeniu.

Jak leczyć jęczmień na oku?

Jęczmień na oku oprócz nieprzyjemnych objawów, może też znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto zatem nie zwlekać i jak najszybciej udać się do lekarza okulisty na konsultacje. To on dokładnie przyjrzy się zmianom na powiece, przeprowadzi rozmowę z pacjentem i będzie mógł stwierdzić, czy to rzeczywiście jest jęczmień. A nie zawsze musi tak być! Zdarza się, że jest on mylony z gradówką, która uchodzi za poważniejsze schorzenie wymagające zabiegu chirurgicznego.

W leczeniu jęczmienia na oku przeważnie stosuje się farmakologie. Podawane krople lub maści z antybiotykiem nie tylko łagodzą ból, ale pozwalają na pozbycie się dolegliwości i całkowite wygaszenie jej objawów. Do tego zalecane są masaże i okłady rozgrzewające, które stosuje się kilka razy dziennie.

Istotne jest, by po pojawieniu się ropnej grudki nie próbować jej wyciskać. Płyn musi wydostać się samoistnie lub przy udziale okulisty. Czasami, zamiast leczenia farmakologiczne, decyduje się on na dokonanie nacięcie jęczmienia na oku. Wykonanie tego przez doświadczonego lekarza i w sterylnych warunkach zdecydowanie przyśpiesza proces gojenia i powoduje minimalne ryzyko powikłań. Takich okulistów można znaleźć na przykład w Poznaniu: wrosinski.pl.

Możliwe powikłania

Zbagatelizowanie leczenia jęczmienia na oku może doprowadzić do powstania gradówki. Jest to przewlekła postać jęczmienia, która prowadzi do kosmetycznego zniekształcenia powieki i powstania bezbolesnego guzka. Przy leczeniu gradówki trzeba wykonać zabieg chirurgiczny polegający na otwarciu zmiany, wyłyżeczkowaniu zawartości i redukcji torebki. Innym sposobem jest podawanie kortykosteroidów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here