Zaburzenia lękowe są jednymi z częściej wyróżnianych zaburzeń zdrowia psychicznego. Jeszcze do niedawna często występowały pod nazwą nerwica albo zaburzenia nerwicowe, jednak obecnie zrezygnowano z tej nieprecyzyjnej nazwy. Należy jednak podkreślić, że są one problemem o wielkiej skali i bardzo indywidualnym, a mnogość rodzajów zaburzeń lękowych sprawia, że praktycznie każdy przypadek musi być rozpatrywany w pełni samodzielnie.
Zaburzenia lękowe. Co łączy wszystkie zaburzenia w tej grupie?
Elementem, który łączy wszystkie zaburzenia lękowe, jest odczuwanie niepokoju i strachu. Może ono przybierać różne formy, od ciągłego napięcia aż po bardzo ostre ataki paniki. Niezależnie jednak w jakiej formie się pojawia, lęk jest dla nas szkodliwy i może negatywnie wpłynąć na wszystkie sfery życia człowieka. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie objawów, które towarzyszą zaburzeniom lękowym.
Różne rodzaje zaburzeń lękowych
Zaburzenia lękowe możemy podzielić na kilka różnych typów w zależności od ich najbardziej charakterystycznych cech.
Jednymi z często obserwowanych są zaburzenia lękowe uogólnione, często nazywane w mowie potocznej nerwicą lękową. W tym przypadku lęk dotyczy różnych sfer życia, zdrowia, a nawet… martwienia się o to, że pacjent się martwi. Pojawia się błędne koło emocji i zachowań, któremu towarzyszą nieprzyjemne doznania somatyczne, takie jak ogólne złe samopoczucie czy też niewyjaśnione bóle.
Drugim rodzajem często obserwowanych zaburzeń są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (nazywane także nerwicą natręctw). Charakteryzują się niepokojącymi myślami, niepokojem oraz przymusem wykonywania czynności, która wydaje się skutecznym “lekarstwem” na zły stan psychiczny pacjenta. Przymus wykonywania różnych czynności z czasem się nasila i coraz słabiej pomaga.
Lęk o zdrowie, nazywany często hipochondrią, to bardzo znany rodzaj zaburzenia lękowego. Często w tym przypadku pojawiają się objawy somatyczne, których nie da się zdiagnozować pomimo ich wystąpienia.
Kolejny rodzaj to zaburzenia lękowo-depresyjne, w których często prawdziwe podłoże emocjonalne przeżyć jest głęboko ukryte lub nawet wypchnięte ze świadomości. Pojawiają się jednak objawy somatyczne, które są wyraźnie odczuwane, a których nie daje się wyjaśnić za pomocą medycyny.
Ostatnim rodzajem zaburzeń są fobie, czyli lęki przed konkretnymi bodźcami, a także ataki paniki, będące przykrymi, stosunkowo krótkimi, ale bardzo silnymi napadami lęku.
Jak może przebiegać leczenie w przypadku zaburzeń lękowych?
Zaburzenia lękowe są bardzo trudnym doświadczeniem dla pacjentów. Dlatego też istotna jest właściwa diagnoza, a następnie leczenie zaburzeń lękowych, co pozwala na skuteczne zminimalizowanie dolegliwości. Właściwie dobrane leki oraz psychoterapia pozwalają pacjentowi na powrót do normalnego życia i zmniejszenie nasilenia odczuwanego lęku, a w wielu przypadkach nawet na jego całkowity zanik. Wszystko zależy w tym przypadku od indywidualnej sytuacji, dlatego warto skorzystać z pomocy.