Co to jest czerń krzyżowych i jak ją zwalczać?

0
463
Co to jest czerń krzyżowych i jak ją zwalczać

Współczesne rolnictwo rozwinęło się do tego stopnia, że udało się wyhodować wiele odmian roślin uprawnych potrzebnych do wyprodukowania różnego rodzaju pasz oraz produktów żywnościowych.

Aby rośliny wzrastały prawidłowo, niezbędne jest zwrócenie uwagi na wiele istotnych czynników, takich jak nawożenie, podlewanie czy też stosowanie preparatów odpowiedzialnych za odżywianie roślin i ich ochronę przed niekorzystnymi czynnikami powodującymi zniszczenie lub zahamowanie ich rozwoju. Przykładem groźnej choroby jest czerń krzyżowych. Warto uzyskać dodatkowe informacje na jej temat oraz na temat metod jej zwalczania.

Czerń krzyżowych – podstawowe informacje o schorzeniu

Przedstawiona wyżej choroba roślin to dość powszechny problem, z którym borykają się rośliny zaliczane do grona kapustowatych. Typ zagrożenia zależy od zaatakowanej części rośliny. Bez efektywnych sposobów walki z taką chorobą, plony mogą obniżyć się w znaczącym stopniu, ponieważ wiele roślin nie rozwinie się w odpowiedni sposób i nie będą nadawać się do spożycia. W przypadku zaatakowania siewki lub nasion, roślina będzie obumierać. Jeśli jednak porażone zostaną liście, wówczas ich tkanki będą częściowo obumierać, a na ich powierzchni będzie można zauważyć ciemnobrunatne lub czarne plamy. Jednym z objawów tego schorzenia są duże plamy o średnicy kilku centymetrów, które pojawiają się na dojrzałych warzywach.

Czerń krzyżowych

Czerń krzyżowych to choroba, która atakuje rośliny kapustowate, takie jak kalarepa, kapusta, kalafior czy też brokuł. Oprócz tego może ona porazić rzodkiew, brukiew i rzepę. Skuteczna walka z tą chorobą jest możliwa dzięki opryskom chemicznym bazującym na fungicydach. Preparaty takie potrafią skutecznie walczyć z grzybami oraz hamować ich rozwój poprzez zablokowanie ich procesów oddechowych.

Dobrą wiadomością jest fakt, że fungicydy bardzo efektywnie zwalczają czerń krzyżowych. Preparaty tego typu są oferowane przez wielu dostawców i producentów z całego obszaru naszego kraju. Znalezienie korzystnych ofert obejmujących takie produkty nie powinno stanowić dla nikogo większego problemu. Wystarczy tylko przejrzeć zasoby Internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here