Czy warto mieć okno w łazience?

0
65
Czy warto mieć okno w łazience

Projektanci domów i mieszkań często stawiają na łazienki bez okien, i to nie dlatego, że okno w takim pomieszczeniu jest zbędne. Jednak to właśnie w łazience najłatwiej zrezygnować z dostępu do światła naturalnego. W tym artykule zastanowimy się nad tym, czy faktycznie warto rezygnować z okna w łazience.

Zalety i wady okna w łazience

Główną zaletą posiadania okna w łazience jest możliwość lepszego wietrzenia pomieszczenia. Wbrew pozorom nawet najlepsze wyciągi i wentylatory nie działają tak dobrze w tej kwestii jak zwykłe okno. Uchylenie okna nie tylko pozwala szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, ale przede wszystkim nadmiaru pary po gorącej kąpieli.

Najczęściej wskazywanym minusem okien do łazienki jest brak całkowitej intymności. Choć temu, by na zewnątrz było widać zbyt wiele można zapobiec na wiele sposobów. Tak naprawdę wadą okien w łazience jest to, że trzeba je myć, i to zwykle częściej niż w pozostałej części mieszkania.

Jakie okna do łazienki wybrać?

Wielkość okna do łazienki będzie zależeć zwykle od preferencji klienta oraz efektu jaki chce uzyskać projektant. Okna mogą mieć nie tylko różne wielkości, ale i kształty. Nic nie stoi na przeszkodzie by w łazience umieścić nawet okrągłe okno.

W łazience okno nie musi mocno doświetlać pomieszczenia, dlatego często jest stosunkowo małe. Jednak nawet niewielkie okno powinno spełniać wysokie wymogi energooszczędności i izolacji. W łazience, zwłaszcza zimą po kąpieli nieszczelne okno będzie powodowało duży dyskomfort.

Czy okna do łazienki powinny być przezroczyste?

Przeciwnicy montowania okien do łazienki często wskazują na odebranie temu pomieszczeniu odpowiedniego poziomu intymności. Jednak okno może być tak usytuowane, że wcale nie będzie pokazywać wnętrza pomieszczenia. Dodatkowo wybierając okna do łazienki można postawić na nieprzezroczyste szkło matowe lub matowe.

Nie trzeba jednak wybierać niestandardowych szyb by zachować odpowiedni poziom intymności w pomieszczeniu. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju rolety czy zasłony. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że odpowiednio zamontowane osłonią wnętrze pomieszczenia przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów również przy otwartym oknie. Zmiana rolet czy zasłon to też sposób na szybką i tanią rearanżacje wnętrza.

Więcej informacji znajdziesz na stronie okna do łazienki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here