Nowoczesna strefa doju – jak doić krowy?

0
399

Ręczne dojenie krów odchodzi do lamusa. W dużych hodowlach jest zwyczajnie nieefektywne. Produkcja mleka jest mniejsza, a sam czas i wysiłek poświęcony przez człowieka ogromny. Współczesne dojenie krów odbywa się automatycznie, co nie oznacza, że ze szkodą dla samych zwierząt. Nowoczesne dojarki dla krów zastępują pracę człowieka, są optymalnie wydajne, ale pozostają całkowicie humanitarne, ekologiczne i działają zgodnie z fizjologią krów. Dowiedz się na ich temat więcej już teraz.

Jak zaplanować dojarnię?

Nowoczesny system dojenia jest nastawiony na efektywną produkcję mleka, ale przy zachowaniu optymalnego komfortu zwierząt. Gospodarstwa rolne, których podstawą działalności jest właśnie chów zwierząt dojnych, muszą uwzględniać jakość funkcjonowania krów, bo przekłada się ona na ilości i jakość produkcji. 

Zaleca się, aby dojarka była optymalnie dopasowana nie tylko do ilości zwierząt w hodowli, ale również ich sposobu bytowania. Co więcej, krowy nie mogą odczuwać dyskomfortu podczas dojenia, szczególne znaczenie ma tutaj również zadbanie o ich wymiona. Pulsator do dojarki musi być dobrze dopasowany, najlepiej jeśli zawiera również masażer, a samo ciśnienie ssania jest ustawione na właściwym poziomie. 

Dojone krowy nie powinny przebywać dłużej, niż godzinę przy stanowisku, należy zapewnić im też stały dostęp do wody i paszy. 

Zwierzęta muszą mieć zapewnioną właściwą, wolną powierzchnię. Wylicza się, że na jedną krowę jest przewidziana przestrzeń co najmniej 1,35 m2. 

Hala udojowa powinna być zaplanowana właściwie, biorąc pod uwagę rodzaj dojarki. Dojarki karuzelowe przewidują dojenie nawet 250 krów w ciągu godziny, w mniejszych stadach lepiej sprawdzają się dojarki typu bok w bok, tandemowe, tzw. rybia ość albo bańkowe. Te najbardziej nowoczesne dojarnie przewidują zastosowanie innowacyjnych robotów udojowych i to właśnie one są dzisiaj uznawane za najlepszy sposób dojenia krów przy zachowaniu największego komfortu samych zwierząt. Nie ma wątpliwości, że sposób dojenia krów powinien być jak najbardziej zbliżony do tego ręcznego. Warto zaznaczyć, że najlepsze dojarki sprawdzają się nawet lepiej i to nie tylko w zakresie oszczędności czasu i pracy, ale również w ramach zapewnienia najwyższego poziomu wygody dla zwierząt i wydajności produkcji.

Optymalna jakość dojarni 

Dojarki, które są wykorzystywane w gospodarstwie rolnym, powinny być najlepszej jakości. Nie przewiduje się wykorzystywania uszkodzonego sprzętu, dlatego tak istotny jest regularny przegląd i serwisowanie dojarek. Trzeba wiedzieć, że już złe dopasowanie dojarek może niekorzystnie wpływać na jakość produkowanego mleka oraz stan wymion, a w efekcie niezbyt wydajne dojenie.

Kolejna kwestia, jaką należy uwzględnić to bezpieczeństwo chowu zwierząt oraz higiena w halach dojnych. To czynniki priorytetowe, które podlegają kontroli. Dojarnie i każde urządzenie, które służy do dojenia krów, musi być regularnie dezynfekowane. Zaleca się też stosowanie mat dezynfekcyjnych w ciągach komunikacyjnych, które zapobiegają przenoszeniu bakterii, wirusów czy grzybów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here