Najmocniejsze ścięgno w ludzkim ciele, ścięgno Achillesa, często narażone jest na uszkodzenia czy urazy. Bywają one na tyle bolesne, że uniemożliwiają poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Wówczas miejscem, w którym bezwzględnie należy udać się na konsultacje, jest poradnia ortopedyczna. Warszawa, Poznań, Kraków i inne duże miasta dysponują sporą bazą takich miejsc, warto jednak sprawdzić, gdzie nie będziemy musieli oczekiwać w kolejce przez długie tygodnie, a specjalista zajmie się naszym problemem od ręki.
Czym jest ścięgno Achillesa?
Ścięgno Achillesa, znane również jako ścięgno piętowe, to silne, włókniste pasmo tkanki łącznej, które łączy mięsień łydki z piętą. Jest to największe i najmocniejsze ścięgno w ludzkim ciele. Jego nazwa pochodzi od imienia mitologicznego herosa, którego matka, chcąc zapewnić mu nadludzką siłę, kąpała go w wodach w Styksu, trzymając malca za piętę. Tym sposobem pięta stać się miała jedynym jego słabym punktem i finalnie właśnie odniesiona w tym miejscu rana doprowadziła do jego śmierci.
Kiedy dochodzi do naderwania ścięgna Achillesa?
Ścięgno Achillesa umożliwia ruch stopy, szczególnie podczas chodu, biegu i skakania. Podczas tych działań mięsień łydki kurczy się, a ścięgno przenosi siłę skurczu mięśnia na piętę, umożliwiając ruch stopy. Z uwagi na swoje duże obciążenie i funkcję, ścięgno Achillesa jest narażone na kontuzje, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Zwichnięcie i naderwanie ścięgna Achillesa to przykłady częstych urazów, które mogą wystąpić w tej części ciała.
Sposoby leczenia naderwania ścięgna Achillesa
1. Odpoczynek.
Unikaj obciążania nogi i stopy przez określony czas, aby umożliwić naturalne gojenie się tkanek.
2. Zimno.
Stosowanie lodu (np. przy użyciu worka z lodem owiniętego w cienki ręcznik) może pomóc w łagodzeniu bólu, obrzęków i zapalenia. Zaleca się stosowanie lodu przez 15-20 minut kilka razy dziennie.
3. Podnoszenie kończyny.
Unikaj opuszczania stopy poniżej poziomu biodra. Podniesienie nogi może pomóc w zmniejszeniu obrzęku i bólu.
4. Odciążenie.
Stosowanie opatrunków, ortezy lub kul ortopedycznych pomaga w zmniejszeniu obciążenia na ścięgnie Achillesa.
5. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), stosuje się w celu łagodzenia bólu i redukcji zapalenia.
6. Fizjoterapia.
Fizjoterapeuci zaproponują ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i stabilizujące, które pomagają w powrocie do pełnej sprawności.
7.Leczenie operacyjne.
W przypadkach poważnych naderwań, zwłaszcza jeśli dochodzi do całkowitego przerwania ścięgna, może być konieczne leczenie operacyjne, aby skorygować uszkodzenie.
W przypadku naderwania ścięgna Achillesa zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni stopień uszkodzenia i zaleci odpowiednie metody leczenia, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.