System kominowy a bezpieczne ogrzewanie domu

0
185
System kominowy a bezpieczne ogrzewanie domu

Każdy budynek musi być wyposażony w wydajny oraz niezawodny komin. Ten istotny element w dużej mierze decyduje o komforcie cieplnym oraz bezpieczeństwie wszystkich domowników. Wybór nieodpowiedniego komina może spowodować duże zużycie paliwa, a nawet doprowadzić do tragedii. Sprawdzonym wyborem są systemy do kominów oferowane przez producenta Pekabet – https://pekabet.pl/.

Komin – charakterystyka i podział

Komin to długi powietrzny kanał służący do przenoszenia spalin oraz zużytego powietrza. Zazwyczaj przyjmuje on postać pionowej konstrukcji. Kominy można podzielić na kilka kategorii. Wyróżnia się:

– kominy wolnostojące, które to są wykonywane z prefabrykowanych kształtek, zazwyczaj betonowych oraz stalowych

– kominy wbudowane – które to niegdyś były budowane z cegły ceramicznej – pełnej lub szamotowej. Obecnie do ich budowy jest wykorzystywana stal szlachetna.

Systemy do kominów o różnorodnej konstrukcji

Obecnie na rynku budowlanym dostępne są różnorodne systemy kominowe. Można je podzielić ze względu na konstrukcję obudowy. Wyróżnia się:

– systemy jednowarstwowe – charakteryzujące się tym, że posiadają jednorodną ścianę przewodu. Zalicza się do których nich murowane kominy ze stali grubościennej oraz cementowo -wapiennej.

– systemy wielowarstwowe – charakteryzujące się posiadaniem ściany składającej się z kilku warstw. Zalicza się do nich kominy betonowe z izolacją termiczną oraz wewnętrzną okładziną odporną na działanie spalin.

Warto też wspomnieć o nowoczesnych systemach współosiowych, w których przewód wewnętrzny odprowadza spaliny, a zewnętrzny dostarcza powietrze niezbędne do dobrego spalania.

System kominowy a rodzaj zużywanego paliwa

Ważne jest, aby system komin był dobrze dobrany do rodzaju paliwa, za pomocą którego jest ogrzewany budynek. Można także podzielić pod względem paliwa. Wyróżnia się:

– kominy dymowe , które to są przeznaczone do kotłów opalanych paliwem stałym

– kominy spalinowe – które to są przeznaczone do odprowadzania spalin pochodzących z kotłów na paliwa płynne oraz gazowe. Są one dostępne w wariancie suchym i mokrym.

– kominy wentylacyjne – które to służą do wymiany powietrza w systemie wentylacji.

Z jakich elementów składa się system kominowy?

System kominowy to nieskomplikowana konstrukcja składająca się z dwóch głównych elementów, tj. obudowa oraz wkład. Do wykonania obudowy komina systemowego najczęściej są wykorzystywane pustaki keramzytobetonowe lub z ceramiki.

Drugim istotnym elementem systemów kominowych są wkłady wykonane z rur szamotowych lub kamionkowych. Przewody te charakteryzują się okrągłym przekrojem oraz glazurowaną powierzchnią wewnętrzną. Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji odpowiednich materiałów są one bardzo odporne na wysokie temperatury oraz na działanie spalinach. Rury, tworzące wkład kominowy są uszczelniane warstwą kwasoodpornego kitu.

Na kompletny system kominowy składają się również elementy, takie jak:

– rura wyczystkowa i drzwiczki rewizyjne – które to pozwalają na kontrolę oraz konserwację wkładu kominowego

– rura przyłączeniowa, która to umożliwia połączenie komina z piecem

– materiał termoizolacyjny, który to chroni przewód przed wychłodzeniem

– kratka wywietrznikowa – która służy do wentylacji przewodu,

– ściek kondensatu i kształtka ceramiczna – służące do odprowadzania skroplin

– czapka kominowa

– oraz stożek wieńczący wkład kominowy

System kominowy – produkt o wielu zaletach

Produkty te można zamontować w szybki oraz bardzo łatwy sposób. Do każdego systemu kominowego jest dołączona instrukcja, zatem można go zamontować samodzielnie. Pozwala to w dużym stopniu ograniczyć wydatki związane z budową domu.

Oferowane produkty posiadają konstrukcję wykonaną z wysokiej jakości materiałów kwasoodpornych oraz ognioodpornych. Spełniają one wszelkie wymogi europejskich norm w zakresie odporności na pożar oraz eksploatacji w warunkach dużego zawilgocenia. Ponadto są one dodatkowo wzmocnione warstwą izolacji termicznej, co zabezpiecza całą instalację przed utratą ciepła.

Wiele oferowanych systemów posiada nowoczesny design, zatem można je z łatwością dopasować do stylu budynku oraz koloru elewacji. Nie zajmują one tyle miejsca, co tradycyjne kominy, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku projektów małych domów. Wszystkie produkty charakteryzują się posiadaniem wysokiego poziomu szczelności, dzięki czemu ich eksploatacja jest w pełni bezpieczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here