Bateria to element wyposażenia łazienkowego i kuchennego, o którym na co dzień nie myślimy. Tymczasem, bateria ma olbrzymi wpływ na sposób użytkowania danego zlewu lub umywalki, a także na komfortowe wykonywanie w nich prac i obowiązków. Poniżej skupiamy się na bateriach wygodnych w użyciu oraz ergonomicznych. Dowiesz się jakie modele oferują specjalistyczne sklepy, jakie metody uruchamiania upływu cieszą się obecnie największą popularnością oraz jak odróżnić baterię przydatną w codziennym użytku od jej mniej funkcjonalnych odpowiedników.
Baterie i ich elementy konstrukcyjne – czyli pokrętła, uchwyty i wylewki
Bateria składa się z kilku elementów, wśród których znajdują się dwa główne. Chodzi o uchwyty (lub pokrętła) wykorzystywane do emitowania strumienia wody, a także wylewki, przez które woda będzie się dostawać do zbiornika. W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób wykonania tych elementów oraz wynikający z tego sposób użytkowania danej baterii.
Od razu zaznaczamy, że lepszym wyborem są baterie wyposażone w jeden uchwyt lub pokrętła odpowiedzialne za emisję strumienia wody. Taki sposób sterowania jest o wiele prostszy i łatwiejszy w obsłudze, niż kręcenie dwoma osobnymi pokrętłami. Wśród dostępnych baterii znajdziesz zarówno modele wyposażone w dysze, uchwyty, drążki, a także inne formy sterowania. Warto zwrócić również uwagę, w którym miejscu korpusu zostały zamontowane. Najlepiej wypadają te modele, w których system sterowania został przymocowany bezpośrednio do korpusu baterii – najlepiej z bocznej strony.
Dobrym pomysłem są te baterie pozbawione jakichkolwiek uchwytów, za to uruchamiane za pomocą fotokomórki. Wystarczy dotknąć palcem, nadgarstkiem lub dłonią odpowiedni punkt w danej baterii, a automatycznie zacznie emitować strumień wody. Bateria bezdotykowa to świetnie rozwiązanie do łazienki, jeśli zależy Ci na ograniczeniu transmisji zanieczyszczeń i bakterii.
Wylewka funkcjonalna i ergonomiczna – w bateriach kuchennych i łazienkowych
Baterie mogą być mniej lub bardziej funkcjonalne, w zależności od rodzaju zastosowanej w nich wylewki. Obecnie, największą popularnością cieszą baterie z wylewkami długimi lub elastycznymi, które mogą usprawnić wykonywanie wielu kuchennych obowiązków. Wylewki takie można wyginać zgodnie z akuratnym zapotrzebowaniem, bez obaw o ich zerwanie lub pęknięcie obudowy. Elastyczny wężyk został wykonany z solidnych i wytrzymałych materiałów, odpornych na wpływ korozji, chemikaliów i uszkodzenia mechaniczne.
Wylewki mniejszych rozmiarów sprawdzają się świetnie w umywalkach, w których myjemy wyłącznie dłonie. Do nich, warto wybierać baterie wyposażone w krótkie, solidne wylewki, emitujące jednorodny i sprężony strumień wody. Dobrym pomysłem mogą okazać się także wylewki wysokie i wygięte do postaci estetycznego łuku. Rozwiązanie takie jest wybierane przez różne osoby, którym zależy na stworzeniu atrakcyjnej, eleganckiej aranżacji. Choć wysoka, wygięta wylewka zajmuje nieco więcej miejsca, często nadaje się do zastosowania nawet w umywalkach o niewielkiej powierzchni i stosunkowo płytkiej misce.