Co warto wiedzieć o cokołach?

0
285
cokoły

Cokoły to elementy dekoracyjne, które zakrywają szczelinę między ścianą a podłogą. Doskonale sprawdzają się do zamaskowania nieestetycznych miejsc, ale też mogą być wykorzystywane jako ochrona dolnej części ściany. Ich ogromną zaletą jest między innymi różnorodność wzorów oraz materiałów wykonania. Zobaczmy zatem, co warto o nich wiedzieć.

Z czego może być zrobiony cokół?

Cokoły mogą być wykonywane z wielu różnych materiałów, które w zasadniczy sposób wpływają na ich właściwości i determinują, w jakich pomieszczeniach będziemy mogli zdecydować się na wykorzystanie danego cokołu.

Klasyczne cokoły i listwy przypodłogowe wykonywane były zazwyczaj z drewna lub ceramiki, obecnie jednak stosuje się także inne materiały, jak płytki MDF oraz tworzywa sztuczne. Również ceramika nie odeszła w zapomnienie.

Na tę ostatnią szczególnie pragniemy zwrócić uwagę. Ceramiczne cokoły odznaczają się bowiem wysoką wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Z tego względu nie tracą swoich właściwości i eleganckiego wyglądu wraz z czasem. Wręcz przeciwnie, nawet przez wiele lat mogą pozostać tak samo piękne. Jednocześnie dobrze sprawdzają się w łazience, w której często poziom wilgoci jest wyższy niż w innych pomieszczeniach.

Najrzadziej z kolei wybierane są cokoły plastikowe, które często są dość wrażliwe na uszkodzenia. Z tego powodu stosunkowo szybko mogą tracić swój ładny wygląd i przestają spełniać funkcję dekoracyjną, która jest jedną z najważniejszych.

Gdzie warto zastosować cokoły?

Cokoły są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których zależy nam na ochronie dolnej części ściany oraz miejsc jej łączenia z posadzką. Przykładowo, mogą dobrze sprawdzić się w kuchni, łazience i w przedpokoju, gdzie ściany narażone są na zachlapania czy inne uszkodzenia, takie jak choćby obijanie farby za pomocą koła roweru, dziecięcego wózka czy popularnych teraz hulajnóg.

W szczególności polecana ceramika sprawdzi się w tych trzech miejscach, ponieważ zniesie wiele mechanicznych uszkodzeń, zadrapań czy też zachlapanie wodą. Co więcej, ze względu na te właściwości jest też bardzo łatwa do czyszczenia, co pomoże utrzymać dolną część ściany w odpowiednim wyglądzie.

Cokoły w konkretnych stylizacjach

Jeśli zdecydowałeś się już na cokół i zastanawiasz się teraz, jak powinien wyglądać, pomyśl przede wszystkim o całej aranżacji, jakiej oczekujesz. Cokół musi z nią współgrać, dlatego najlepiej, jeśli będzie płynnie łączył się z innymi elementami. Dobrym przykładem mogą być pomieszczenia, w których na ścianach znajdują się płytki lub innego rodzaju okładzina o wielu kolorach i bogatym wzorze. W takim przypadku najlepiej będzie sięgnąć po cokoły jasne i dopasowane do jednego z odcieni, który znajduje się na okładzinie.

Przykładem może być stylizacja glamour, w której warto wybrać białe cokoły. Optycznie rozjaśniają pomieszczenie i doskonale uzupełniają meble czy inne elementy wystroju glamour, utrzymane w odcieniach bieli, srebra i czerni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here