Czy kupić dywan przy czteronogim domowniku?

0
169
Czy kupić dywan przy czteronogim domowniku

Statystyki pokazują, że w wielu domach i mieszkaniach zamieszkują przyjaciele na czterech nogach. Szczególnie gospodyni zastanawia się czy dywan jest wtedy dobrym pomysłem .

Najbardziej popularnymi zwierzętami domowymi z futerkiem są psy, koty, króliki. Lubimy się z nimi bawić, spędzać czas, poprzytulać do ich czyściutkiej sierści. Gorzej jednak wygląda sytuacja ze sprzątaniem po czworonogu. Jest to tym bardziej trudne, jeśli posiadamy dywan.

Czy jest jakiś sposób, aby ułatwić sobie zachowanie czystości?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba nauczyć młodego psa lub kota jest to, żeby bawił się i gryzł swoje zabawki i gryzaki lub drapał wydzielony drapak. Behawioryści psów mają różne sprawdzone sposoby, jak oduczyć zwierzaka złych przyzwyczajeń. Kolejną sprawą jest przemyślenie wielkości dywanu. Najlepiej zrezygnować z dużego dywanu, który zajmuje powierzchnię całego pokoju, a zdecydować się na mniejszy, który można umieścić na przykład przy kanapie i stoliku kawowym. Idealne są na przykład dywany 160×230. Są nie za duże, więc łatwo zadbać o ich ciągłą czystość.

Najlepsza kolorystyka dywanu przy zwierzętach domowych

Przyjęła się sprawdzona zasada, że najlepiej zakupić dywan o podobnej kolorystyce do sierści psa lub kota. Czyli, jeśli czworonóg ma jasną sierść, to lepiej sprawdzi się dywan z jasną barwą. Trzeba tu jednak dbać o regularne czyszczenie łapek pieska po powrocie z podwórkowych spacerów. Nieczyszczone łapki sprzyjają powstawaniu plam, które czasem są bardzo trudne do usunięcia, a im jaśniejsza barwa dywanu, tym plama pozostanie bardziej widoczna. Z kolei do ciemniejszej sierści lepiej nada się ciemny kolor dywanu. Jeśli ktoś wybierze ciemny dywan do jasnej sierści zwierzątka, to niestety gwarantowane ma ciągłe sprzątanie dywanu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór kolorowego dywanu w sklepie kochamydywany.pl, z niepowtarzalnym wzorem. Takie bogate wzornictwo sprawi, że sierść zgubi się między barwnymi kształtami. Wielobarwny dywan jest najlepszą opcją dla właścicieli więcej niż jednego pupila, szczególnie jeśli każde z nich ma inny kolor sierści.

Gatunek dywanu

Posiadacze zwierząt zdecydowanie opowiadają się za wyborem wełnianego dywanu. Jest on naturalny, wykazuje właściwości bakteriobójcze, a co za tym idzie, nie powoduje alergii u zwierząt, które przecież dużo czasu spędzają na dywanie. Poza tym wełna jest bardzo dobrym izolatorem od zimna. Niestety, ze względu na wysoką cenę, nie każdy może zdecydować się na tego rodzaju dywan. Do mieszkania z psem lub kotem świetnie nadaje się dywan z krótkim włosiem. Dzięki takiej właściwości dywanu, zabrudzenia oraz sierść nie wnikną głęboko w runo i będą łatwiejsze do usunięcia. Taki dywan można w prosty sposób wytrzepać. Dywan poliestrowy jest bardzo wytrzymały, odporny na plamy i zabrudzenia. Z tego względu jest to dobry gatunek dla posiadaczy zwierząt. Najgorszymi opcjami są dywany z długim włosiem, takie na przykład jak dywany shaggy. Dla gospodyni to ciągłe sprzątanie, trudne do usunięcia sierść i zabrudzenia. Tego rodzaju dywan chociaż jest piękny i puszysty, to przy kudłatym przyjacielu nie pozostanie taki na długo. Pies, kot lub inne stworzonko niechcący swoimi pazurkami będzie niszczyć nasz nabytek. Kot może zacząć traktować dywan z długim włosiem jak drapak, a pies z przyjemnością będzie żuł i podgryzał dłuższe runo. Z tego względu nie poleca się dywanów z długim włosiem lub frędzlami do mieszkań, gdzie jest kot lub pies.

Sposoby czyszczenia sierści po zwierzaku

Przy zwykłym, codziennym odkurzaniu dobrze jest użyć specjalną nakładkę do odkurzacza albo silikonową szczotkę. Jednak mimo starań często zostaje jakaś sierść na dywanie. Sprawdzonym przez gospodynie sposobem pozbycia się tego rodzaju zabrudzeń jest użycie zwykłej rolki do odzieży, którą posiadają praktycznie wszyscy posiadacze zwierząt. Bardzo dobrze przyczepia się ona do powierzchni i zbiera pozostałości sierści. Jeśli skończyła się nam rolka do ubrań, można wykorzystać taśmę samoklejącą, która ma podobne właściwości co rolka. Jeśli sierść nie wbiła się za głęboko w runo, to najprawdopodobniej wystarczy użyć wilgotną ścierkę z mikrofibry. Niektórzy decydują się na użycie do dywanu rękawiczki do czyszczenia tapicerki. Ma ona podobne działanie jak ściereczka. Posiadając zwierzaka, od czasu do czasu, warto użyć specjalistycznych preparatów do czyszczenia dywanów, które natychmiastowo usuwają zabrudzenia i nieprzyjemny zapach. Trzeba jednak uważać na skład tych środków, żeby nie zaszkodzić kudłatemu stworzeniu. Niestety, czasami na dywanie powstaje tak trudna do usunięcia plama, że trzeba zamówić specjalistyczną firmę, która przy użyciu profesjonalnych środków wyczyści dywan.

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez futrzanego, czworonożnego przyjaciela. Tacy ludzie są w stanie obliczyć koszty i pomimo dużej ilości czasu, którą dodatkowo muszą poświęcić na sprzątanie po zwierzaku, mimo wszystko decydują się na pupila. Rozsądnie wybierają jednak dywan wśród takich gatunków, który ułatwia zachowanie czystości w mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here