Jak pięknie zaaranżować taras na rodzinne spędzanie czasu?

0
533
Jak pięknie zaaranżować taras na rodzinne spędzanie czasu

Każdy z nas lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli jednak należymy do grona szczęśliwców posiadających taras za domem, możemy tę przestrzeń odpowiednio zaaranżować i cieszyć się nią codziennie. Niezależnie od rozmiaru, stanie się ona miejscem, w którym z przyjemnością wypijemy samotnie poranną kawę, ale też oddamy się hucznym biesiadom w gronie rodziny i przyjaciół.

W jaki sposób podejść do tematu aranżacji tarasu? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas doboru dodatków? Jak osłonić przydomową przestrzeń przed kapryśną pogodą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Jaką funkcję pełni taras?

Dla jednych jest przedłużeniem jadalni i miejscem spotkań z przyjaciółmi, dla innych pełni rolę przydomowego ogródka warzywnego. Taras, bo o nim mowa, może spełniać wiele funkcji w zależności od naszych potrzeb. Zanim zdecydujemy się zaaranżować go w konkretnym stylu i ruszymy do sklepu po zakup nowych mebli czy dodatków, zastanówmy się nad tym, jaką rolę powinna spełniać dla nas ta przestrzeń.

Idealne miejsce spotkań

Wielbiciele rodzinnych biesiad z pewnością powinni pomyśleć o zakupie dużego, rozkładanego stołu oraz wygodnych foteli. Dobrze sprawdzą się też parasole ogrodowe, które dadzą odrobinę wytchnienia, zapewniając cień podczas słonecznych dni. Na tarasie nie powinno zabraknąć też ozdobnych lampionów oraz wysokich kwiatów, które odgrodzą nas nieco od wzroku ciekawskich sąsiadów.

Taras, który ma być miejscem spotkań dla przyjaciół i rodziny, nie musi być w pełni funkcjonalny. Warto pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji i kupić duży, wiszący fotel czy ogrodowy hamak. W ogrodzie, w którym często przebywają goście, doskonale sprawdzi się grill wyposażony w barek oraz szafkę. To sprzęt, który z pewnością wykorzystamy podczas wieczornego barbecue. Będzie to też dodatkowa atrakcja dla naszych gości.

Praktyczna przestrzeń

Niektórzy cenią sobie funkcjonalność i z ochotą wykorzystują każdą dostępną przestrzeń do uprawy roślin czy warzyw. Jeśli nasz ogród zamienił się w uroczy zielnik, warto pomyśleć o zakupie potrzebnych narzędzi, a na tarasie postawić meble, które umożliwią nam ich przechowywanie.

W sklepach ogrodniczych bez trudu znajdziemy duże donice, w których posadzimy zioła takie jak: bazylia, rozmaryn czy szałwia. Aby zasiane przez nas rośliny, miały odpowiednie warunki do wzrostu, warto pomyśleć o zadaszeniu tarasu i zamontowaniu markizy lub żagla przeciwsłonecznego.

Styl tarasu, czyli w jaki sposób zaaranżować ładną przestrzeń?

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do tego, że wnętrza mogą być urządzone w konkretnym stylu i tak naprawdę bardzo podobnie jest z przydomowymi tarasami. Jeśli brakuje nam pomysłu na aranżację, warto zajrzeć do domu i zaczerpnąć inspirację z urządzonych pomieszczeń. Najczęściej bowiem, taras stanowi naturalne przedłużenie salonu czy jadalni.

Dużą podpowiedź w tworzeniu architektonicznych stylizacji może stanowić dla nas styl, w jakim został wybudowany dom. Prosty i nowoczesny budynek z elewacją przypominającą beton czy kamień, powinien mieć taras urządzony w tej samej konwencji. Minimalistyczne kafle o prostokątnym kształcie, pozwolą na tworzenie geometrycznych aranżacji. Dla zachowania równowagi warto postawić na donice z roślinami, które odciążą nieco mocną kubaturę budynku.

Klasyczne domy są bardziej tolerancyjne na zewnętrzne aranżacje. W takiej sytuacji możemy postawić na francuski styl, sadząc wokół tarasu mocno powycinane krzewy i drzewa, które tworzą, geometryczne formy lub wręcz przeciwnie — pozwolić sobie na nutkę romantyzmu i stworzyć coś na kształt angielskiego ogrodu. Taki taras z powodzeniem ogrodzimy matą balkonową, która odporna jest na działanie czynników atmosferycznych oraz nadaje aranżacji nieco ciepła.

Jak uchronić się przed nadmiernym słońcem i deszczem?

Słońce zachęca nas do korzystania z tarasu, jednak w upalne dni może stać się męczące, a nawet szkodliwe. Podobnie jak delikatny, letni deszcz, który potrzebny jest roślinom, ale nam potrafi pokrzyżować plany wspólnej biesiady czy rodzinnego obiadu spożywanego na zewnątrz. W jaki sposób więc chronić taras przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, aby móc cieszyć się nim przez większą część roku?

Parasol ogrodowy

Tradycyjny parasol ogrodowy używany jest przez wielu właścicieli przydomowych tarasów czy ogródków działkowych. Najczęściej montowany jest przy stole, dzięki czemu skutecznie chroni przed słońcem i delikatnym deszczem wszystkich domowników oraz gości spożywających posiłek. Parasole mogą mieć konstrukcję łamaną i niełamaną, chociaż na większych powierzchniach zdecydowanie lepiej sprawdzi się model, który możemy pochylić w dowolnym kierunku.

Niektóre z nich mocowane są do plastikowej lub kamiennej bazy, dzięki czemu z łatwością przeniesiemy je w dowolne miejsce na tarasie, lub ogrodzie. To sprawia, że w razie potrzeby możemy ustawić parasol obok koca, na którym bawią się dzieci, czy nieopodal leżaka, na którym chcemy odpocząć. W sklepach znajdziemy też takie modele, które montuje się do ściany budynku, jednak to rozwiązanie daje niewielkie pole manewru.

Markiza

Markizy jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się wśród właścicieli balkonów usytuowanych na najwyższych piętrach budynków. Dzisiaj doskonale sprawdzają się na mniejszych tarasach, skutecznie chroniąc je przed wiatrem, deszczem czy nadmiernym słońcem.

Niezaprzeczalną zaletą markiz jest możliwość ich składania oraz rozkładania według potrzeb. Nieco tańsze modele możemy zwijać ręcznie za pomocą specjalnej korbki, a te droższe najczęściej sterowane są elektronicznie.

Żagiel słoneczny

Ten rodzaj zabezpieczenia nazywany jest też zadaszeniem namiotowym i doskonale sprawdzi się zarówno na małych, jak i dużych przestrzeniach. Jego ogromnym atutem jest możliwość przepięcia w dowolne miejsce, dzięki czemu staje się on mobilną osłoną przed słońcem i deszczem.

Żagiel słoneczny jest wytrzymały, a dodatkowo bardzo wygodny. Podczas zimy bez trudu możemy złożyć go i schować np. do altany ogrodowej czy na poddasze. Dzięki temu, że występują w różnych kolorach i kształtach, bez trudu wykorzystamy je w wielu aranżacjach.

Stała konstrukcja dachowa

Taka metoda jest zdecydowanie najtrwalszym sposobem na ochronę przed nieciekawymi warunkami atmosferycznymi. Mocna konstrukcja przetrwa nawet największe burze, a odpowiednio dobrany materiał będzie odporny na mocne wahania temperatur.

Daszek nad tarasem możemy samodzielnie wykonać np. za pomocą drewna, profili metalowych i blachodachówki lub też zdecydować się na zakup gotowego zadaszenia. Zanim wybierzemy jednak takie rozwiązanie, warto sprawdzić, co na ten temat mówią przepisy. Wykonanie rozbudowanego zadaszenia może w niektórych przypadkach wymagać pozwolenia na budowę.

Jak uchronić się przed wiatrem?

Mocne podmuchy wiatru mogą skutecznie zniechęcić nas do odpoczynku na świeżym powietrzu. Z takim problemem dobrze radzą sobie markizy boczne, które dodatkowo chronią nas przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Najczęściej wykonane są z wysokiej jakości tkaniny poliestrowej rozpiętej na aluminiowym stelażu, który po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca.

Markizy dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do elewacji domu. Niestety takie rozwiązanie ma jedną zauważalną wadę — jest mocowane do ściany budynku lub do ziemi, a to sprawia, że nie jest w pełni mobilne.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/alandis.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here