Sprzątamy dom, dbamy o taras, kosimy trawnik. A ile uwagi poświęcamy zewnętrznym elementom konstrukcyjnym budynku? Mycie elewacji, podobnie jak czyszczenie dachu nie są najpopularniejszymi pracami wykonywanymi przez właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Niestety, to duży błąd, który w przyszłości może skutkować nie tylko pogorszeniem estetyki obiektu, ale też naruszeniem jego kondycji technicznej.
Czyszczenie dachówki – kiedy wykonać?
Choć oczywistym wydaje się czyszczenie dachów, które są brudne, to trzeba mieć na uwadze to, że nie zawsze zabrudzenia są widoczne gołym okiem – zwłaszcza z poziomu gruntu. Dlatego też, co jakiś czas warto wezwać specjalistów, którzy wykonują czyszczenie dachówek po wcześniejszej analizie kondycji poszycia. Ocenią oni skalę zabrudzeń i występowanie ewentualnych usterek. Na tej podstawie zaplanują, jaki będzie zakres prac i jakich środków użyć do ich przeprowadzenia. Ważne jest prawidłowe dobranie preparatów, które wyczyszczą dach, zaimpregnują go i ochronią przed kolejnymi zabrudzeniami wywołanymi przez czynniki pogodowe lub mechaniczne.
Standardowo przyjmuje się częstotliwość mycia raz na 5-10 lat. Częściej w przypadku nieruchomości, które znajdują się blisko drzew czy są narażone na osadzanie się kurzu i pyłu ulicznego. Uzasadnione jest jednak regularne wykonywanie przeglądów, nawet co 1-2 lata, zwłaszcza przed zimą i przed wiosną. Pozwoli to na bieżąco kontrolować stan techniczny i reagować w razie wystąpienia usterek.
Co obejmuje czyszczenie dachów?
Mycie dachów zawsze odbywa się zgodnie z tym, czego w danej chwili potrzebuje dach. Dlatego warto najpierw rozpoznać problem, a potem zaplanować kompleksowe mycie oraz impregnowanie. Czasem będzie się to wiązało również z drobnymi naprawami. Standardowo zakres prac i ich przebieg ustalisz z wykonawcą. Jeżeli wybierzesz profesjonalną firmę, otrzymasz od niej wsparcie w zakresie:
- wymiany uszkodzonych dachówek,
- odtłuszczania i odgrzybiania,
- mycia ciśnieniowego,
- impregnowania.
Tak kompleksowo wykonana praca gwarantuje widoczną poprawę estetyki oraz kondycji dachu, dlatego warto się na nią skusić.
Efekty czyszczenia dachów
Czyszczenie dachów przynosi widoczne efekty. Po pracach konserwacyjnych poprawia się nie tylko jego design, ale też cały budynek ulega odświeżeniu. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Kolor dachu a styl architektoniczny domu. Na pewno warto mieć na uwadze, że dachówka, która jest regularnie konserwowana i czyszczona dłużej zachowa swoją formę i będzie mniej podatna na uszkodzenia. To ważne, bo w przypadku dachu prace remontowe są niezwykle pracochłonne i kosztowne – lepiej ich unikać, dlatego pamiętaj o regularnych przeglądach technicznych oraz myciu dachów.