Ogrzewanie nowoczesnego domu jednorodzinnego

0
90
Ogrzewanie nowoczesnego domu jednorodzinnego

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się dużym naciskiem na energooszczędność. Z tego względu wykorzystuje się najróżniejsze technologie. W tym artykule omówimy kilka z tych najważniejszych.

W branży budowlanej od lat sporo się mówi o potrzebie projektowania budynków o jak najmniejszym zapotrzebowaniu na energię. W tym celu stosuje się nie tylko najróżniejsze rozwiązania architektoniczne. Powszechnie wykorzystuje się najróżniejsze urządzenia grzewcze oraz przeróżne instalacje, które pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz energię elektryczną. W tym artykule poświęcimy uwagę kilku zagadnieniom:
– urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii,
– oszczędne kotły gazowe,
– rodzaje wentylacji.

Korzystaj z odnawialnych źródeł energii!

Energia jest wszędzie wokół nas. Jest zmagazynowana w docierających do powierzchni ziemi promieniach słonecznych, w otaczającym nas powietrzu, wodzie oraz ziemi. Oczywiście, aby móc wykorzystywać te w zasadzie nieograniczone źródła energii konieczne jest zastosowanie odpowiednich technologii. Niemniej najbardziej istotny jest fakt, że to nie jest do końca prawda, że musimy na każdym kroku korzystać z paliw kopalnych. Wszystko jest jedynie kwestią odpowiedniego nastawienia i zastosowania odpowiednich technologii. W Polsce dość powszechnie wykorzystuje się kolektory słoneczne. Najróżniejsze dotacje oferowane przez instytucje państwowe zaowocowały masowymi wdrożeniami tej technologii. Dzięki temu właściciele domów mogą przez większą część roku korzystać z darmowej energii słonecznej do podgrzewania wody. Jak możemy dowiedzieć się ze strony Cematic.pl, niestety w naszym klimacie kolektory słoneczne nie wystarczą, aby zasilać instalację centralnego ogrzewania. Potrzebne są bardziej skuteczne źródła ciepła. W połączeniu z systemami solarnymi montuje się również najróżniejszego typu pompy ciepła. Jak działają te urządzenia. Pompa ciepła jak sama nazwa wskazuje, potrafi transportować ciepło z jednego miejsca w drugie. Na przykład powietrzna pompa ciepła pobiera energię cieplną z otaczającego budynek powietrza, a następnie transportuje ją do wnętrza ogrzewanego domu. Analogicznie funkcjonuje gruntowa oraz wodna pompa ciepła. Różnią się one tzw. modułem dolnym – czyli tym elementem całego systemu, który jest odpowiedzialny za pobór ciepła. W odróżnieniu od tych modeli, powietrzna pompa ciepła nie wymaga montażu dodatkowych skomplikowanych systemów w gruncie lub wodzie. Moduł zewnętrzny jest po prostu wystawiony na zewnątrz budynku, tak by miał swobodny dostęp do powietrza. Co ciekawe skuteczny przesył energii z powietrza do wnętrza budynku może być realizowany nawet, gdy na dworze panują ujemne temperatury. Granicznym poziomem temperatury, w którym może funkcjonować powietrzna pompa ciepła to zazwyczaj minus kilkanaście stopni celsjusza. Być może zapytasz: ‘ale jak to możliwe, że w powietrzu o tak niskiej temperaturze jest jeszcze jakakolwiek energia cieplna ?’ Otóż warto pamiętać, że nasz system podawania temperatury jest oparty na temperaturze zamarzania wody. Podawana cyfraz 0 stopni Celsjusza jest nieco myląca. Bowiem bezwzględne zero to tak naprawdę o wiele niższa temperatura, według skali Celsjusza – ok. -273 st. Z tego punktu widzenia mrozy z jakimi mamy do czynienia na powierzchni naszej planety są stosunkowo nieduże, a na pewno powietrze w ujemnych temperaturach również zawiera energię cieplną. A co wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest już tak niska, że pompa ciepła nie może sprawnie działać? W takich sytuacjach wykorzystuje się alternatywne źródło energii.

Kocioł gazowy – jaki model jest najbardziej ekonomiczny?

Polska leży w strefie klimatycznej, w której bazowanie jedynie na pompach ciepła bywa niewystarczające. Szczególnie we wschodnich rejonach kraju w sezonie zimowym pojawiają się bardzo niskie temperatury. Gdy pompa ciepła nie może funkcjonować uruchamia się tradycyjne metody ogrzewania. W przypadku ogrzewania gazowego – zazwyczaj jest to kocioł kondensacyjny. Chociaż w wielu domach jednorodzinnym jako alternatywne do pompy źródło ciepła wykorzystuje się kominek z płaszczem wodnym.

Kotły gazowe są to jedne z najpopularniejszych w Polsce urządzeń grzewczych. Wśród nich wyróżnia się najróżniejsze rodzaje. Kotły kondensacyjne są to urządzenia charakteryzujące się podwyższoną w porównaniu z modelami typowymi sprawnością energetyczną. Jest ona tak wysoka dzięki zastosowanej metodzie kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach generowanych podczas procesu spalania gazu. na skutek obniżenia temperatury pracy urządzenia możliwe jest odzyskiwanie tej energii i ponowne jej wykorzystanie. W porównaniu z typowymi kotłami gazowymi, kotły kondensacyjne osiągają zazwyczaj nawet 30% wyższą sprawność. Jak nietrudno się domyślić, w bezpośredni sposób przekłada się to na rachunki za ogrzewanie.

System wentylacji – dlaczego rekuperacja to najlepsza opcja?

W budownictwie mieszkaniowym stosuje się różne typy wentylacji, jednak to właśnie rekuperacja jest najczęściej wybierana w domach pasywnych oraz energooszczędnych. Jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Skąd jest odzyskiwane to ciepło? Energia cieplna zmagazynowana w wydalanym z budynku powietrzu jest wykorzystywana do podgrzewania strumienia świeżego powietrza napływającego do mieszkania. Jak wykazują specjaliści z firmy rekuperatory-ask.pl, pozwala to na obniżenie ilości spalanego w urządzeniu grzewczym paliwa nawet o kilkadziesiąt procent. Oczywiście warunkiem optymalnej pracy systemu rekuperacji jest stworzenie profesjonalnego projektu, oraz jego wdrożenie z dbałością o najwyższą jakość montażu oraz wykorzystywanych komponentów.

System wentylacji mechanicznej w mieszkaniu.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą Thermotronic – systemy wentylacji oraz klimatyzacji w domach jednorodzinnych oraz obiektach przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here