Pikowana narzuta na łóżko – efektowna i elegancka ochrona pościeli

0
305
Pikowana narzuta na łóżko

Narzuta na łóżko znajduje się dziś niemal w każdej sypialni. Doskonale zabezpiecza pościel przed osiadającym kurzem, a przy tym, umiejętnie dobrana, doskonale podkreśla charakter pokoju. Na szczególną uwagę zasługują narzuty pikowane – eleganckie, komfortowe i stylowe.

Narzuta na łóżko – przykrycie z dość krótką historią

Za przodka narzuty na łóżko można uznać zwierzęce skóry, którymi nakrywało się posłania w czasach prehistorycznych. Nieco później stosowano wełniane tkaniny, jednak takie przykrycia nie pełniły wówczas funkcji ochronnej dla pościeli, której po prostu nie używano.

W średniowieczu i renesansie, a nawet w późniejszych epokach, pościel stanowiła zbytek. Ci, których było na nią stać nie mieli w zwyczaju jej przykrywać, ponieważ i tak nie spędzali w sypialniach czasu za dnia. Dopiero współcześnie sypialnie stały się pokojami, w których spędzamy więcej czasu – nawet jeśli mamy duże mieszkania czy domy. Korzystamy z łóżek, a przy tym niekoniecznie z pościeli – oglądamy telewizję, czytamy prasę czy książki, a nawet pracujemy używając laptopa lub smartfona.

Narzuty pikowane – luksusowe i funkcjonalne

Oczywiście użytkowanie sypialni w nowej funkcji nie jest domeną naszych czasów. Przełomem, jak w wielu społecznych zachowaniach, był okres II wojny światowej. Od wczesnych lat 50 łóżko jest wykorzystywane w nowej, dziennej roli. Pościel zaczęto przykrywać ze względów praktycznych, a potrzeba estetyczna spowodowała poszukiwanie nowych rozwiązań. W ten sposób zastąpiono koce i pledy – efektownymi i eleganckimi narzutami.

Wśród niezliczonych trendów, na uwagę zasługują narzuty pikowane. Najczęściej składają się z dwóch warstw, pomiędzy którymi znajduje się wypełniacz (np. flizelina). Specyficzny sposób przeszycia nadaje efekt trójwymiarowości i nakrycia wydają się jeszcze bardziej obfite. Są przy tym lekkie, a wykonane z ładnych tkanin, tak jak narzuty dostępne np. w sklepie https://www.indelo.pl/, nadają wnętrzu wrażenie komfortu i luksusu.

Narzuty pikowane – nie tylko na łóżko

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem narzuty pikowanej, nie wahajmy się. Takie nakrycie spełnia wiele funkcji. Poza podstawową, czyli ochroną pościeli, może podczas cieplejszych dni służyć za kołdrę, a zimą – pełnić funkcję dodatkowego przykrycia. Świetnie zastąpi także pled podczas seansów telewizyjnych na kanapie.

Narzuta pikowana będzie również doskonale niwelowała nierówności, kiedy zaoferujemy naszym gościom nocleg na typowej, rozkładanej kanapie. Ułożona pod prześcieradłem, miękka, trójwarstwowa narzuta, świetnie spełni swoją funkcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here