Prawo pracy – pomoc pracownikom

0
464
Prawo pracy

W dzisiejszych czasach znalezienie dobrego pracownika, jak i pracodawcy nie jest oczywistą sprawą. Zdarza się, że zarówno pracodawca, jak i pracownik nie są do końca uczciwi w stosunku do drugiej strony i co chwilę szukają możliwości na ominięcie niektórych przepisów. Warto więc w takiej sytuacji dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Czym jest prawo pracy?

Prawo pracy jest gałęzią prawa, która ściśle określa wszelkiego rodzaju regulacje w zakresie świadczenia pracy zarówno ze strony pracownika, jak i pracodawcy. Obie strony muszą się więc do tego prawa stosować. Wszelkie odstępstwa od zawartego stosunku pracy mogą być powodem pozwania zarówno jednej, jak i drugiej strony.

Podstawowe informacje z zakresu prawa pracy można znaleźć w Kodeksie Pracy, który określa dokładnie wylicza wszelkie prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Wszelkie próby łamania prawa pracy mogą zostać surowo ukaranego przed sąd pracy, który rozstrzyga spory pomiędzy pracownikiem, a pracodawcą.

Nie wszyscy oczywiście muszą się dokładnie znać na prawie pracy. W takim przypadku dostępne są jednak świadczenia pomocy prawnej w zakresie prawa pracy. Zatrudnienie bądź poradzenie się odpowiedniej osoby można w znacznym stopniu ułatwić dochodzenie swoim praw w przypadku łamania przepisów prawa pracy przez jedną ze stron.

Prawo pracy jest bardzo ważnym dokumentem, z którym warto się mimo wszystko zaznajomić, aby wiedzieć jakie prawa przysługują pracownikowi, jak i czego może on oczekiwać i wymagać od swojego pracodawcy. Najczęstszymi problemami, z jakimi zmagają się pracownicy są nieterminowe wypłaty, mobbing ze strony pracodawcy, jak i nie wywiązywanie się z wszelkiego rodzaju ustaleń.

Pracodawcy natomiast zmagają się z kłopotami wynikającymi z niedotrzymywania warunków umowy przez swoich pracowników, do których należą w głównej mierze problemy z nieprzychodzeniem do pracy, nieusprawiedliwionymi nieobecnościami, jak również nierzetelnym wykonywaniem swoich obowiązków. Wszystkie te ustalenia powinny zostać ściśle określone na umowie o pracę. Wynikają one jednak w głównej mierze z Kodeksu Pracy.

W przypadku jawnego i oczywistego niewywiązywania się z tych przepisów zarówno pracodawca, jak i pracownik ma prawo zgłosić taki przypadek do Sądu Pracy, który rozstrzygnie spór na korzyść jednej lub drugiej strony. Warto również pamiętać, że aby dochodzić swoich praw bardzo ważną kwestią jest posiadanie odpowiednich dowodów, który obciążają stronę przeciwną i jednoznacznie udowadniają jej winę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here