Założenie swojego pierwszego akwarium to zadanie dość wymagające, jednak dostarczające wielu uciech i satysfakcji. Przede wszystkim – masz możliwość zdecydowania się na konkretny gatunek rybek lub roślin, które pragniesz hodować w zbiorniku. Mogą one odpowiadać Twoim upodobaniom estetycznym i aranżacyjnym. Nie bez znaczenia jest fakt, że akwaria to niezwykle atrakcyjne ozdoby, które mogą rozbudzić dane pomieszczenie, wypełnić je energią i kolorami. Poniżej skupiamy się na jednym z najchętniej wybieranych typów akwariów – czyli na akwariach morskich. Podpowiadamy czym różnią się od zwykłych akwariów, jakie wymagania stawiają przed swoimi właścicielami oraz jak zaaranżować swoje pierwsze akwarium morskie z prawdziwego zdarzenia.
Jak zacząć przygodę z urządzaniem akwarium morskiego?
Akwaria morskie znacząco różnią się od tych słodkowodnych. Różnice są liczne i można by je wymieniać naprawdę długo. Dlatego w ramach wstępu wymienimy tylko jedną – chodzi o wygląd. Akwaria morskie prezentują olśniewające i krystalicznie czyste barwy, które cieszą oczy, przyciągają uwagę oraz wzbudzają zachwyt. Każdy, kto miał okazję oglądać dobrze urządzone akwarium morskie wypełnione rafami koralowymi, doskonale wie, jak wyjątkowe są to obiekty.
Wbrew jednak pozorom, zaaranżowanie podwodnego oceanicznego świata nie jest niemożliwe ani szczególnie trudne. Nie wymaga nakładu dużej ilości pieniędzy lub czasu. Ponadto, są to akwaria stosunkowo łatwe do utrzymania – bardziej niż może się wydawać osobom niewprawionym w temat. Na początek oczywiście warto rozpocząć od małych zbiorników. Z łatwością znajdziesz niedużych rozmiarów akwarium morskie w dobrej cenie. W zupełności wystarczy rozmiar mniejszy niż 60 litrów.
Osoby niewprawione powinny sięgać po gotowe zestawy, składające się ze zbiornika, wyposażenia oraz dodatkowych elementów koniecznych w czasie prowadzenia akwarium. Ważny jest przede wszystkim dostęp do filtra (bądź odpieniacza białek) oraz oświetlenia (dla wielu koralowców wystarczą stosunkowo lekkie świetlówki).
Jak przygotować wodę do akwarium morskiego?
Woda w akwarium morskim uzyskuje odpowiednie parametry dzięki zastosowaniu specjalnego filtra – nazywanego filtrem odwróconej osmozy lub filtre RO. Jest on wykorzystywany do przefiltrowania wody z systemu kanalizacji, którą następnie należy posolić. Zaleca się, by filtr posiadał właściwości jonowymienne. Wodę do akwariów morskich można także zakupić w sklepach dla akwarystów, choć oczywiście jest to mniej wygodne rozwiązanie.
Sól stosowana do przygotowania wody morskiej powinna zawierać określone pierwiastki. Również ją możesz z łatwością nabyć w sklepach akwarystycznych. Oczywiście, jest to sól znacząco różna od zwykłej soli kuchennej; często nazywana jest solą farową. Jej działanie na inne organizmy jest toksyczne.
Na koniec warto podkreślić, że filtrowanie wody oraz jej regularne osalanie to podstawowe obowiązki, z których musi się wywiązać każdy hodowca gatunków słonowodnych. Choć może się to wymagać dość angażujące, to jednak z czasem wejdzie Ci w rutynę i przestanie sprawiać jakiekolwiek problemy.