Szambo jedno- czy dwukomorowe do domu?

0
647
Szambo

Wiele domów wymaga zbudowania przy nich szamba, które będzie zbierało nieczystości. Niestety, nie w każdym miejscu jest jeszcze dostęp do kanalizacji, co oznacza, że często przez wiele lat szambo będzie jedynym rozwiązaniem. Oczywiście, na rynku istnieje ogromny wybór modeli, różniących się wielkością, sposobem wykonania czy materiałem. Dziwi chcielibyśmy poruszyć kwestię dwóch ważnych typów, różniących się między sobą sposobem konstrukcji.

Pierwszy wybór: szambo z betonu

Zanim zatrzymamy się przy kwestii konstrukcji szamba, warto także zainteresować się materiałem, z którego jest wykonane. W zależności bowiem od tego, z jakiego jest materiału, będzie różniło się właściwościami w sposób zasadniczy. W tej kwestii bez dwóch zdań zwyciężają szamba betonowe, które można znaleźć na stronie https://szamborambo.pl/. Dlaczego?

Szambo betonowe odznacza się o wiele wyższą trwałością niż szambo plastikowe. Jest odporne na przenikanie wilgoci do gleby, dzięki czemu nie musimy się martwić o zanieczyszczenie ziemi odpadami komunalnymi. Co więcej, szambo betonowe jest odporne na różnego rodzaju warunki, z jakimi możemy spotkać się podczas całego roku. Niezależnie od pogody czy drobnych zmian, jakie następują w glebie, jest tak samo wytrzymałe, nie pęka, nie przesiąka i nie powoduje przeciekania odpadów do gruntu.

Ważną zaletą szamba betonowego może być także możliwość jego łatwego i pewnego osadzenia.

Szambo jednokomorowe – prostota konstrukcji i użytkowania

Jednokomorowe szambo to najprostsze rozwiązanie, które jest dostępne praktycznie dla każdego. Nie wymaga specjalnych konstrukcji i jest bardzo proste w późniejszej obsłudze. Posiada tylko jedną komorę z jednym kominkiem. Jest często wybierane wówczas, gdy zależy nam na największej prostocie instalacji, albo gdy działka pozwala na wybudowanie jedynie najmniejszego i najprostszego zbiornika.

Szambo dwukomorowe – zwiększona oszczędność

Kolejnym rozwiązaniem jest szambo z dwiema komorami, którego działanie opiera się o zasadę rozdzielania nieczystości. W jednej komorze pozostają nieczystości stałe, podczas gdy w drugiej komorze gromadzone są nieczystości płynne. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie miejsca w zbiornikach, co oznacza, że wywóz nieczystości może odbywać się nieco rzadziej. Dzięki temu szambo dwukomorowe pozwala na zwiększenie oszczędności w porównaniu do szamba jednokomorowego.

Szambo dwukomorowe będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób, które wiedzą, że będą z niego korzystały przez lata, gdyż w ich regionie nie pojawi się miejska kanalizacja. To także dobry pomysł wówczas, gdy pragniemy zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, ponieważ oddzielenie nieczystości pomoże w ich odpowiednim odprowadzeniu do miejsca oczyszczania. Jednocześnie ścieki, które nie mogą z jakiegoś powodu zostać przetworzone w domowej oczyszczalni, będą gromadzone w oddzielnym zbiorniku. W efekcie cały proces oczyszczania będzie znacznie bardziej wydajny i pewny, a rachunki znacznie mniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here