Uprawa borówki amerykańskiej

0
756
Uprawa borówki amerykańskiej

Uprawa borówki amerykańskiej we własnym ogródku może przysporzyć wielu pytań, ale efekt z pewnością jest wart wysiłku. Jak przygotować się do posadzenia pierwszych krzaczków i co warto wiedzieć, by cieszyć się pysznymi, słodkimi zbiorami? Prezentujemy garść przydatnych wskazówek.

Uprawa borówek — od czego zacząć?

Żeby borówka mogła zdrowo rosnąć i prawidłowo rozwijać owoce konieczne jest odpowiednie stanowisko w ogródku. Krzewy najlepiej radzą sobie w miejscu osłoniętym od wiatru i słonecznym. Należy również zadbać o spełnienie wymagań glebowych. Do uprawy konieczna jest przepuszczalna ziemia o kwaśnym odczynie. Warto wiedzieć, że pH powyżej 5,5 może zahamować owocowanie i dalszy wzrost rośliny.

Najlepszy czas na sadzenie borówki — owoce lubią pary

W sadzonki borówki amerykańskiej najlepiej zaopatrzyć się wiosną lub jesienią. Okres letni może okazać się zbyt suchy i wymagający dla świeżo posadzonej roślinki.

Kupując sadzonki z odkrytymi korzeniami, nie zwlekajmy z ich posadzeniem lub przynajmniej wstępnie zadołujmy w ziemi, by uniknąć przesuszenia korzeni. Rośliny kupione w donicy spokojnie mogą chwilę odczekać przed umieszczeniem w stałym miejscu.

Jeśli zdecydujemy się na sadzenie w okresie jesiennym, pamiętajmy o zabezpieczeniu młodych okazów przed mrozami. W tym celu możemy usypać pod rośliną kopiec z kory lub trocin — osłonimy w ten sposób korzenie i uchronimy borówkę przed pierwszymi przymrozkami.

Należy pamiętać, że borówka do zapylenia potrzebuje partnerskiego krzewu, w związku z tym sadzimy ją parami. Dobrym pomysłem, który wydłuży owocowanie, jest mieszanie krzewów różnych odmian.

W oczekiwaniu na słodkie owoce — pierwsze lata uprawy i pielęgnacja

Sadzenie, uprawa borówki i jej pielęgnacja w przydomowym ogródku to zajęcie dla cierpliwych. Pierwszym obfitym i pełnym plonem możemy cieszyć się nawet kilka lat od posadzenia krzewów w ogródku. Przy prawidłowej pielęgnacji, nawożeniu i podlewaniu można liczyć na wcześniejsze owocowanie.

Borówka amerykańska ma dość płytki system korzeniowy, w związku z czym wymaga regularnego podlewania. Nie zaniedbujmy tego szczególnie w gorące dni. Równie ważne co podlewanie jest odpowiednie cięcie — warto regularnie usuwać słabe i chore pędy, a od czwartego roku po posadzeniu przycinać najstarsze gałązki.

Słodka nagroda dla wytrwałych

Dobrze prowadzona borówka powinna owocować w okresie od lipca do września i kilkukrotnie dostarczyć nam pysznych, świeżych owoców. Borówka amerykańska jak każdy krzew owocowy wymaga od nas pewnego zaangażowania i opieki, ale z pewnością odwdzięczy się bogatym i zdrowym plonem, który zadowoli każdego pasjonata domowych upraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here