Witaminy dla kota w każdym wieku

0
166
Witaminy dla kota

Witaminy w kociej diecie, tak samo jak w ludzkiej, są zdecydowanie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminy nie są samodzielnie wytwarzane przez organizm lecz są dostarczane wraz pożywieniem. Najczęściej w przypadku kotów chorych, czy kocich seniorów zastosowanie dodatkowej suplementacji diety witaminami okazuje się bardzo przydatne.

Niedobory witamin – skutki dla kota

Jeżeli kot domowy otrzymuje pełnoporcjową oraz pełnowartościową karmę, wówczas wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy, ma w posiłkach zagwarantowane. Kocia dieta powinna składać się głównie z mięsa, natomiast wiele popularnych karm to produkty na bazie zbóż, których składniki odżywcze nie są już tak dobrze przyswajalne jak te z mięsa. Źle dobrany pokarm oraz stany chorobowe, czy wiek kota mogą prowadzić do braków witamin. Gdy zaobserwujesz niepokojące objawy u swojego kota pamiętaj, że powinien zbadać go weterynarz. Objawy niedoboru poszczególnych witamin w kocim organizmie:

  • witamina B – jej niedobór powoduje nagłą agresję i nerwowość kota
  • witamina C – niedobór prowadzi do niewłaściwego przebiegu zrastania kości, wolniejszego gojenia się ran
  • witamina D – jej niedobór prowadzi do problemów z funkcjonowaniem układu kostnego, utraty zębów, sztywności chodu, czy upadków
  • witamina E – braki skutkują utratą apetytu, anemią, zmianami skórnymi, czy zaburzeniem w pracy mięśni
  • witamina A – niedobór może prowadzić do nadmiernego złuszczania naskórka i linienia
  • witamina K – jej niedobór powoduje skłonność do powstawania niegojących się ran, krwawień, a nawet zaburzoną pracę jelit

Witaminy dla kota na każdym etapie jego życia pozwalają na zachowanie jego maksymalnej sprawności i dobrego samopoczucia.

Rodzaje suplementów zawierających witamin dla kota

Istnieje wiele różnych preparatów witaminowych dedykowanych na różne kocie problemy. Jednym z nich są produkty typu multiwitamina, które poprawiają ogólną kondycję zwierząt oraz wpływają korzystnie na zdrowie sierści i skóry. Często zawierają także taurynę, która poprawia funkcjonowanie oczu i serca. Suplementy wskazane przy chorobach skóry zawierają olej z łososia lub innych ryb, dzięki czemu stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i 6.

Suplementy podnoszące odporność i usprawniające działanie układu immunologicznego mają zastosowanie w przypadku infekcji, przewlekłych chorób, nowotworów, czy chorób wirusowych. W składzie tych preparatów znajdziemy często beta-glukan.

Dużą grupę produktów stanowią suplementy z tauryną, której niedobór skutkuje zawsze bardzo groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Skład witamin dla kocich seniorów zawiera często odpowiednio mniejszą dawkę sodu. potasu i fosforu ponieważ starsze koty mogą mieć problemy z niewydolnością serca lub nerek.

Te i inne rodzaje suplementów dla kotów ma w swoje ofercie sklep Weterynaryjny.pl. Kot w każdym wieku zasługuje na zdrowe i szczęśliwe życie, które nie jest możliwe bez odpowiedniej podaży witamin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here