Wynajem mieszkania – jak do tego podejść?

0
233
Wynajem mieszkania

Wielu młodych ludzi rozpoczyna samodzielne życie od wynajęcia odpowiedniego mieszkania. Jeśli Ty też stoisz właśnie przed podjęciem tego typu decyzji, to serdecznie zachęcamy do lektury artykułu, w którym podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę.

Znalezienie odpowiedniego mieszkania na wynajem to niełatwa sprawa. Okazuje się, że szczególnie obecnie ze względu na sytuację na Ukrainie ceny wynajmu mieszkań znacząco wzrosły. Tym bardziej jeśli właśnie teraz potrzebujesz wynająć mieszkanie, warto podejść do sprawy rozważnie.

Cena oraz lokalizacja mieszkania

Jedną z podstawowych spraw, które bierzemy pod uwagę szukając mieszkania na wynajem jest jego cena. To prawda, że na ogół każdy ma z góry ustalony budżet, jaki jest w stanie przeznaczyć na tę inwestycję i po prostu musi się zmieścić w swoich możliwościach finansowych. Z drugiej jednak strony często w praktyce okazuje się, że lepiej jest nieco dopłacić za mieszkanie, ale dzięki temu zyskać więcej komfortu w codziennym życiu. Klasycznym przykładem takiej sytuacji jest kwestia lokalizacji nieruchomości na wynajem. W miastach na ogół ceny mieszkań są bardzo uzależnione od ich lokalizacji – im nieruchomość jest usytuowana bliżej centrum miasta, tym jest ona droższa. Dlatego wiele osób stawiających w wynajmie pierwsze kroki może początkowo koncentrować się na poszukiwaniach mieszkań tańszych, ale zlokalizowanych na obrzeżach miasta lub słabo skomunikowanych i rozwiniętych infrastrukturalnie osiedlach. Jednak niejednokrotnie okazuje się, że lokalizacja mieszkania znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, na przykład zakupy, wizyty u lekarzy, czy codzienne dojazdy do pracy lub szkoły. Dlatego lepiej jest szukać mieszkania w takich regionach, gdzie łatwo będzie załatwiać najróżniejsze życiowe sprawy. Warto zatem zastanowić się i spróbować sobie wyobrazić swoje codzienne życie w danej lokalizacji. Dużo zależy między innymi od tego, czy wszyscy domownicy posiadają prawo jazdy i mogą poruszać się po mieście bez potrzeby korzystania z publicznego transportu? Jeśli w rodzinie są dzieci, które codziennie będą potrzebowały uczęszczać do szkoły, to czy trasa dojazdu będzie komfortowa oraz bezpieczna? Czy okolica mieszkania sprzyja bezpieczeństwu najbliższych? A może dane osiedle jest stosunkowo niedrogie do życia, ale niestety nie cieszy się dobrą reputacją ze względu na nieprzyjemne sąsiedztwo? Tego typu sprawy warto na pewno rozważyć nawet jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań – zwłaszcza w dużych miastach, można się zastanowić, jakie osiedla szczególnie warto brać pod uwagę w poszukiwaniu mieszkania. Przykładem takiego dużego miasta o dość zróżnicowanej charakterystyce osiedli może być stolica województwa dolnośląskiego – Wrocław. W mieście intensywnie rozwijają się nowe, nowoczesne osiedla z dobrą infrastrukturą, ale są też osiedla charakteryzujące się starym, ciasnym budownictwem, w którym nie brak wśród mieszkańców najróżniejszych patologii. Warto na tego typu tematy rozmawiać z osobami, które znają specyfikę miasta, aby mogły podpowiedzieć co nie co na w takich wrażliwych kwestiach.

Wynajem mieszkania – jaki właściciel?

Oczywiście do wynajmu mieszkania każdy pochodzi na swój własny sposób. Niemniej wiele osób, które w tego typu przedsięwzięciach posiada już nie lada doświadczenie przekonuje się, że podczas rozmów o wynajmie mieszkania koniecznie trzeba zwracać uwagę na kontakt z jego właścicielem, który oferuje daną nieruchomość. Często wiele niepokojących sygnałów można dostrzec już podczas pierwszej rozmowy. Czy jest to osoba życzliwa w stosunku do innych, czy może oschła i ostentacyjna? Czy proponowana umowa najmu obejmuje zapisy dotyczące ograniczonej kontroli mieszkania przez właściciela? Jak właściciel podchodzi do kwestii zapisów o jego wizytach w mieszkaniu? Niestety czasem okazuje się, że właściciele nie szanują prywatności mieszkańców, wchodząc do wynajmowanej przez nich nieruchomości nawet bez ich wiedzy lub całkowicie bez zapowiedzi. Dla większości osób takie zachowanie jest nie do pomyślenia, więc być może nawet nie biorą pod uwagę takiej ewentualności. Ale tego typu sytuacje należą raczej do przykrych i warto się przed nimi chronić odpowiednimi zapisami w umowie najmu. Z punktu widzenia osoby wynajmującej mieszkanie istotne jest także podejście jakie prezentuje właściciel do ewentualnych drobnych uszkodzeń wyposażenia. Oczywiste jest, że przez kilka lat użytkowania mieszkania, może dojść do drobnych uszkodzeń, są one niejako wpisane w normalne użytkowanie, dlatego właściciel nie powinien być przeczulony. Jeśli natomiast zdradza tego typu tendencje, warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie wynajmując mieszkanie pogodzić się nawet z ewentualną utratą wpłaconą wcześniej kaucją.

Wiele osób poszukujących mieszkania na wynajem dochodzi do wniosku, że najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z ofert nie od osób indywidualnych, ale raczej tych firmowych. Na przykład we Wrocławiu niedrogie mieszkania na wynajem oferuje firma Kimorent. Mieszkania charakteryzują się nowoczesnym oraz funkcjonalnym wyposażeniem, atrakcyjną lokalizacją oraz rozsądnymi cenami najmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here