Każdy z nas obawia się o swój stan zdrowia. Ludzie w każdym wieku boją się chorób, nie zależnie od tego czy mają piętnaście czy siedemdziesiąt lat. Tak powinno być, świadomość chorób, które mogą nas dopaść jest bardzo ważna. Musimy robić wszystko aby im zapobiec, leczyć i badać się i sami i robić specjalistyczne badania w przychodni.
Nowotwory występują coraz częściej, słyszy się coraz więcej o wzmożonej liczbie zachorowań na różnego typu nowotwory.
Jednym z nowotworów złośliwych jest tak zwany czerniak
Czerniaki występują najczęściej na skórze, jednak mogą pojawić się również w okolicach ust a nawet gałki ocznej. Melatonina zawarta w skórze ciemnieje poprzez promieniowanie ultrafioletu, na przykład solaria stosują takie lampy.
Bardzo późno możemy wykryć ten rodzaj nowotworu.
Nogi, plecy i kark najczęściej padają jego ofiarami – dlatego tam najlepiej szukać oznak. Jeśli jakaś część naszego ciała jest narażona na promieniowanie w dużej częstotliwości powinniśmy ją często sprawdzać aby jak najszybciej wykryć ewentualne zagrożenie w postaci czerniaka.
Jak wygląda czerniak?
Może przybrać formę znamienia, pieprzyka, którego wcześniej nie było na naszej skórze, ale może również rozwinąć się z naszych „starych” znamion właśnie pod wpływem silnego działania promieni. Czerniak rośnie bardzo szybko, równie szybko daje nam przerzuty na inne części skóry – to właśnie najczęściej wyleczyć dlatego ważne jest profilaktyczne sprawdzanie swojego ciała.
Wyleczenie w 100 procentach odbywa się poprzez wycięcie znamienia, pieprzyka ale można to zrobić tylko wtedy gdy choroba nie osiągnęła jeszcze zaawansowanego stadium.
Musimy wiedzieć, że zwykły pieprzyk czy znamię może bardzo szybko przerodzić się w coś gorszego – nawet w miesiąc.
Czerniak rośnie w głąb skóry, bardzo ważne aby reagować szybko ponieważ gdy bakterie czerniaka dostaną się do organizmu i krwiobiegu mogą powodować przerzuty.
Kto jest bardziej podatny na zachorowania?
– osoby, u których w rodzinie występowały przypadki tej choroby.
– ludzie z jasną karnacją
– ludzie, którzy posiadają wiele znamion i pieprzyków
– osoby długo przebywające na słońcu codziennie kilka godzin, lub osoby, które chodzą na solaria.
Jak unikać zagrożenia nowotworem?
– nie wolno dopuścić do oparzeń promieniami UV ( ograniczać wyjścia na słońce, osłaniać głowę czapkami, chustami)
– smarować ciało filtrami odpowiednimi dla naszej skóry
– nie chodźmy na solaria
profilaktyka więc jest prosta. Bardzo ważne jest uważne przyglądanie się samemu sobie, obserwowanie każdej nowej zmiany w naszej skórze. Jeśli coś się pojawiło warto udać się do lekarza chirurga bądź dermatologa aby wykluczyć najgorszą opcję ponieważ czerniak naprawdę szybko rośnie.
Czy czerniak boli ?
W pierwszej fazie choroby, kiedy jest tylko pewna mała widoczna zmiana na skórze – nie boli. Jednak gdy stadium choroby jest zaawansowane lub są już przerzuty – czuć ból.
Jak wygląda czerniak ?
Różnice między pieprzykiem a czerniakiem :
– kolor – pieprzyk jest w jednolitym kolorze a czerniak może posiadać kilka odcieni
– asymetria – czerniak nie jest symetryczny.
– brzeg – czerniak posiada cechę nieregularnych brzegów
Każdy człowiek ma na swojej skórze wiele znamion, pieprzyków. Niektóre są z nami od urodzenia a inne pojawiają się w raz z wiekiem. Nie zawsze jednak muszą oznaczać coś złośliwego. Warto przyglądać się naszemu ciału, znamionom. Musimy sami się badać i w razie potrzeby reagować na każde niepokojące sygnały wysyłane przez nasze ciało.
Jest wiele książek, poradników na temat czerniaka i innych nowotworów. Jest napisane w nich o profilaktyce, co robić aby zmniejszyć wystąpienie u nas właśnie tej choroby.
Jak najszybsza diagnoza czerniaka pozwala go wyleczyć. Ważne aby nie dopuścić do przerzutów.
Dzisiaj można wycinać wszystkie znamiona i pieprzyki, które mają większą szansę na przeistoczenie się w czerniaka. To również jest sposób na uniknięcie choroby, usuwa je chirurg w gabinecie. Zabieg nie jest bolesny, można po nim normalnie funkcjonować.
Coraz bardziej zwiększa się świadomość ludzi na temat czerniaka i innych nowotworów złośliwych.