Czy można kąpać kota

0
1213
czy można kąpać kota

Przyjmuje się, że koty nie wymagają kąpieli. W końcu poświęcają naprawdę dużo czasu w ciągu dnia na umycie swojego futerka. Wiecznie się czyszczą, wycierają i samodzielnie usuwają wszystkie zabrudzenia. Czasami jednak zdarza się, że ich szorstkie języki nie dają rady i futro jest po prostu ciągle brudne. Co zrobić w takim razie?

Czy można kąpać kota?

Oczywiście można. Czasami nawet się powinno. Jednakże regularne kąpiele nie są dla naszego Mruczka szczególną przyjemnością i w większości przypadków tak naprawdę nie są potrzebne. Kot świetnie czyści się sam, więc jeśli nie dzieje się z nim nic złego, nie trzeba go myć. Wystarczy starannie wyczesywać jego futro, by nie połykał kłaczków. Codzienne wyczesywanie jest ważne zwłaszcza w przypadku ras długowłosych i puszystych. Pomoże także zapanować nad ilością sierści w domu.

Kąpiele kota są czasami konieczne, zwłaszcza gdy zwierzak ma pasożyty lub choroby skóry. Wtedy zaleci je weterynarz, zapisze także specyfik, w którym należy myć sierść kota. W takim wypadku kąpiele czasami trzeba powtarzać, by zwierzak szybciej doszedł do siebie. Mycie kota w wannie jest konieczne, jeśli ma pchły, z którymi nie możesz sobie poradzić lub świerzb. Stosowanie odpowiednich kosmetyków sprawia, że zwierzę szybko dochodzi do siebie, a jego sierść znów staje się piękna i lśniąca.

kot na dworze

Mycie kota wychodzącego z domu może być potrzebne częściej niż Mruczka spędzającego czas na kanapie, zwłaszcza jeśli twój pupil postanowi wejść do błotnistej kałuży lub wpadnie do niej przypadkiem w pogoni za tylko sobie znaną przygodą. Jeśli zabrudzenia nie są duże, a sierść nie jest bardzo posklejana, poradzisz sobie szczotką – większość błota da się wyczesać. W przeciwnym razie konieczne będzie wykąpanie kociaka w wannie z dodatkiem dobrej jakości, delikatnego szamponu.

Istnieje przekonanie, że koty nie lubią wody i boją się jej jak ognia. Cóż, to nie mit. A raczej nie do końca – oczywiście istnieją kociaki, które z własnej woli chętnie wchodzą do wanny czy brodzika i bawią się małymi kałużami wody czy spadającymi kroplami. Należą one jednak do mniejszości i zdecydowana większość naszych mruczących towarzyszy będzie stroniła od wody. Dlatego też każda kąpiel może zakończyć się stresem dla kociaka i podrapanymi rękami właściciela.

Spanikowany kot może wyskoczyć, zacząć biegać jak poparzony i niszczyć otoczenie, dlatego ważne jest to, by szczelnie zamknąć drzwi łazienki i wypuścić go dopiero wtedy, kiedy się uspokoi. Aby uniknąć takich sytuacji możesz stopniowo przyzwyczajać pupila do wody. Najlepiej zacząć, kiedy jest jeszcze mały, ponieważ wtedy najszybciej się uczy. Stwórz system oswajania z wanną czy brodzikiem połączony z nagrodami i smaczkami.

Kąpiel kota nie jest tak łatwa jak kąpiel psów, które z reguły bardzo dobrze znoszą polewanie prysznicem i namydlanie sierści. Mruczek będzie bardziej zestresowany, na dodatek po kąpieli czasami pojawiają się przykre kłopoty zdrowotne, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by przebiegała prawidłowo.

kot

Koty, nawet dachowce o standardowej długości sierści, mają włos szybko nasiąkający wodą. Ze względu na duże zagęszczenie włosków, woda wsiąka aż do skóry i długo nie wysycha, co może prowadzić do wyziębienia a nawet zapalenia płuc kociaka. Dlatego po kąpieli należy wytrzeć malucha ręcznikiem porządnie, tak by naprawdę usunąć większość wody. W dniu kąpieli nasz Mruczek nie powinien wychodzić na zewnątrz, należy zapewnić mu ciepło i dać możliwość ocierania się o meble, dywany czy podłogę – w ten sposób pozbędzie się większości wody.

Do kąpania kota należy używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych właśnie dla niego. Odczyn pH skóry człowieka i zwierząt jest zupełnie inny, dlatego ludzkie kosmetyki, zwłaszcza mydła, które są bardzo wysuszające, mogą być dla zwierzaka szkodliwe. Szampon dla kotów można kupić w sklepach zoologicznych. Ma delikatny zapach, a jego zadaniem jest nie tylko usuwanie zabrudzeń z sierści, lecz także jej pielęgnacja – nadawanie blasku, miękkości i wyostrzenie koloru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here