Czym sprać smar

0
1220
czym sprać smar

Prowadząc warsztat trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przede wszystkim dbając o swoich pracowników należy im zapewnić bezpieczeństwo na terenie na którym wykonują pracę. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem, tym bardziej że mamy do czynienia z narzędziami, które przy nieodpowiednim posługiwaniu się nimi mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia. Przepisy BHP powinny być przestrzegane wszędzie. Według statystyk nie wygląda to najlepiej.

Najgorsza sytuacja jest w małych miejscowościach lub wioskach, gdzie właściciele małych firm przemysłowych tudzież warsztatów często nie mają zielonego pojęcia co skrót BHP oznacza. Wynika to z błędnie prowadzonej edukacji. Uważa się bowiem, iż szkoły dawniej nazywane zasadniczymi zawodowymi, a teraz przekształcone w branżowe powinny iść jedynie w określonym kierunku. Zapomina się bardzo często o tym, że przepisy bezpieczeństwa też wchodzą w grę i powinny być w tym wypadku stawiane na miejscu pierwszym. Tymczasem jak statystyki pokazują nie jest tak wcale różowo. We wspomnianych już mniejszych miejscowościach mamy do czynienia z wieloma zaniedbaniami pośród osób prowadzących działalność przemysłową.

Przytoczmy historię, która z pewnością da odzwierciedlenie całej sytuacji

pranie

W pewnej wiosce, prowadzący małą firmę przemysłową sześćdziesięcioletni mężczyzna wyjechał do miasta celem zakupienia części do swojego warsztatu. Na miejscu zostało kilku pracowników, którzy mieli dokończyć pilne zlecenie. Szlifierz pracujący bez jakiejkolwiek ochrony dokańczał akurat obróbkę metalu, kiedy to w pewnym momencie opiłki wpadły do oka operatora szlifierki. Niestety nie było w danym momencie osoby, która mogła w sposób fachowy udzielić temu człowiekowi pomocy. W wyniku tych zaniedbań osoba ta doznała bardzo poważnego uszczerbku na zdrowiu, skutkiem czego nie mogła w dalszym ciągu wykonywać wyuczonego zawodu, a co za tym idzie została pozbawiona środków do życia.

W tej sytuacji natychmiast wszczęto procedury kontrolne oraz prawne celem wyjaśnienia tego przykrego wypadku. Podczas kontroli wynikło wiele nieprawidłowości, które gdyby były wyeliminowane wcześniej nie przyczyniły by się do tego zdarzenia. Przede wszystkim niezabezpieczona była sama maszyna, na której pracował operator. Brak osoby przeszkolonej i uprawnionej do ewentualnych działań w razie nagłych wypadków, co głównie przyczyniło się do stanu, w jakim znalazł się operator szlifierki. Nie było także podstawowych środków czystości, środków do usuwania smaru, zapasowych ubrań roboczych co w tym wypadku było błędem wręcz rażącym. Czym sprać smar. Plamy po smarze można sprać na wiele sposobów.

Najpopularniejszymi środkami są: Masło, płyn do naczyń, benzyna ekstrakcyjna, pasta BHP lub szare mydło. Na tym warsztacie nie było nawet takich podstawowych środków. Z pewnością gdyby były, a przede wszystkim byli by odpowiednio przeszkoleni pracownicy nie doszło by do tego typu incydentu. Najbardziej co w tym wszystkim jest bulwersujące to to, że pomimo wielu interwencji nie zostały wyciągnięte żadne wnioski, ani poważne konsekwencje niwelujące tego typu sytuacje. Gdyby tak przejechać się po większości Polskich wioskach, nagle okazałoby się, że nadal tkwimy w czasach totalnego zacofania.

łańcuch

Niestety nie ma najlepszych prognoz ku temu, aby się to wszystko miało w najbliższym czasie zmienić. Dzięki niewiedzy samych pracowników oraz ogólnego braku chęci jej zdobywania, sytuacja ta może być praktykowana bez końca. Trzeba poczynić wszelkie starania, aby zmienić ten stan rzeczy, gdyż w przeciwnym razie nie poprawimy godnych warunków pracy. Tego nie można tak zostawić.

Dziwne jest naprawdę to, że dopiero w momencie danej tragedii dostrzega się problem i wówczas dopiero przeprowadzone są kontrole. Powinno to być zrobione o wiele wcześniej i wtedy nie dochodziłoby do niepożądanych wydarzeń. Położyć temu kres mogą jedynie odpowiednio uchwalone ustawy, które zmobilizowałyby jedną i drugą stronę do właściwego realizowania swoich zadań, w tym także przestrzegania obowiązujących przepisów prawa oraz bezpieczeństwa pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here