Czy można kupić bilet w pociągu

0
1386
czy można kupić bilet w pociąguczy można kupić bilet w pociągu

Każdy podróżny powinien przed wejściem do pociągu zakupić bilet. Upoważnia on do przebywania na terenie pociągu na odznaczonej trasie. Należy mieć na uwadze, iż wiele osób może korzystać z licznych ulg i zwolnień, dzięki którym podróż będzie tania i wygodna. Ponadto w wielu pociągach istnieje podział na klasy. Bilety dla niższych klas są zdecydowanie tańsze niż te przy podwyższonym standardzie.

Osoby, które nie mają dużych wymagań i mogą spędzić czas w zwykłym przedziale, korzystają z możliwości oszczędzenia nawet kilkudziesięciu złotych na jednej podróży. Problem jednak pojawia się w sytuacji, gdy podróżnemu nie udało się zakupić biletu w kasie. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne – począwszy od zamkniętej kasy, skończywszy na zbyt długiej kolejce oczekiwania.

pociąg

W związku z powyższych, wielu podróżnych zastanawia się czy można kupić bilet w pociągu. Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to z faktu, iż u każdego przewoźnika system zakupu biletów kolejowych jest zgoła odmienny. Najczęściej jednak czynność taka jest możliwa, jednak trzeba liczyć się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty za wydanie biletu w pociągu. Jej wysokość również zależna jest od przewoźnika. Warto jednak wskazać, że w pewnych sytuacjach dodatkowa opłata nie może zostać naliczona.

Przede wszystkim osoby o ograniczonej sprawności ruchowej mogą z powodzeniem zakupić bilet w pociągu bez konieczności uiszczania dodatkowej taksy. Wynika to z faktu, iż w ich stanie niezwykle ciężko jest oczekiwać od nich, aby samodzielnie zakupiły bilet, stojąc w długich kolejkach na dworcu. Ponadto w przypadku, gdy kasa biletowa była o danej godzinie zamknięta, z powodzeniem można zakupić dokument upoważniający do podróży w pociągu. Dlatego warto odpowiednio wcześnie sprawdzić, do której godziny czynne są poszczególne okienka. W sytuacji, gdy żadna osoba na dworcu nie świadczy usług związanych z sprzedażą biletów, należy ten fakt jak najszybciej zgłosić konduktorowi pociągu.

Problematyczna wydaje się być jednak kwestia samej płatności za bilet

Osoba je sprzedająca w każdym wypadku może wydać bilet za odliczoną gotówkę. Niestety, wielu podróżnych dysponuje jedynie kartami płatniczymi. W sytuacji, gdy konduktor nie został wyposażony w odpowiedni terminal, nie będzie on miał możliwości wydrukowania biletu dla osoby, która nie ma odliczonej gotówki. Warto również pamiętać o tym, iż w przypadku, gdy podróżny nie dysponuje rozmienioną gotówką, sprzedawca może odmówić przyjęcia banknotów o nominale przewyższającym wartość dokumentu upoważniającego do podróży. Jest to mało dogodna sytuacja, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem przejażdżki pociągiem warto sprawdzić, jaka jest cena taryfowa za danego rodzaju bilet. Wtedy możliwe będzie jednoznaczne stwierdzenie, że w przypadku zbyt długiej kolejki opcjonalnym rozwiązaniem będzie zakup biletu już w pociągu.

dworzec

Opłaty dodatkowe, które pobierane są przez konduktorów, przybierają różną wartość. W pociągach obsługujących linie regionalne kwota ta jest stosunkowo niewielka. Natomiast krajowi przewoźnicy, w szczególności oferujący podróż pociągami wysokiej klasy, naliczają bardzo pokaźne opłaty za wydanie biletu w pociągu. Motywuje to większą liczbę pasażerów do wcześniejszego zakupu dokumentu uprawniającego do podróży. Duże znaczenie ma fakt, iż w dobie powszechnej informatyzacji każdy może zakupić bilet przez internet.

Wystarczy urządzenie mobilne, aby już po chwili uzyskać stosowny kod, który jest skanowany przez konduktora bądź inną osobę, która jest upoważniona do kontroli. Bilet można kupić już w trakcie jazdy pociągiem. Ponadto każda osoba, która wsiada bez ważnego biletu, powinna ten fakt jak najwcześniej zgłosić konduktorowi. W przeciwnym wypadku może być on uprawniony do wydania mandatu, którego wysokość znacząco przewyższa sumę, jaką należałoby uiścić za bilet wraz z opłatą dodatkową. Na ogół jednak można liczyć na wyrozumiałość personelu pokładowego, który dokłada starań, aby podróżni byli zadowoleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here