Czym ocieplić poddasze

0
962
czym ocieplić poddasze

Zdecydowana większość osób w Polsce, które planują budowę domu decydują się na takie z poddaszem użytkowym. Należy mieć świadomość, że mieszkanie na wspomnianym poddaszu może być niezwykle komfortowe. Oczywiście musi być właściwie ocieplone. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na tym etapie bardzo łatwo można popełnić błędy, za które później trzeba będzie zapłacić.

Warto wiedzieć, że przeważnie na poddaszy użytkowym znajduje się strefa prywatna, czyli łazienki, pokoje dla dzieci czy sypialnia. Ponadto pod właściwie ocieplonym skośnym dachem latem powinno być chłodno, a zimą ciepło. Należy również zaznaczyć, że w niezawilgoconej izolacji nie będą w stanie rozwinąć się grzyby. Z kolei w pomieszczeniach, które są wykończone płytami gipsowo-kartonowymi będzie panował niezwykle korzystny mikroklimat. Należy zdawać sobie sprawę, że właściwe wykonanie ocieplenia jest zdecydowanie prostszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Trzeba wiedzieć, że źle wykonane ocieplenie będzie wiązało się z większymi kosztami ogrzewania.

Czym ocieplić poddasze?

Należy zdawać sobie sprawę, że do ocieplania połaci dachu przeważnie stosowane są produkty z wełny mineralnej. Warto również wiedzieć, że bardzo trudnym zadaniem będzie znalezienie lepszego materiału. Wełna jest bowiem nie tylko niepalna, ale również stosunkowo lekka. Charakteryzuje się również świetną izolacyjnością cieplną, a także zdolnością do przepuszczania pary wodnej. Wełna również bardzo dobrze izoluje akustycznie. Dzięki temu, że produkt jest elastyczny, świetnie będzie wypełniał przestrzenie znajdujące się miedzy krokwiami.

w domu

Trzeba wiedzieć, że wełna skalna wytwarzana jest z dolomitu, bazaltu, kruszywa wapiennego czy pochodzących z recyklingu brykietów mineralnych. Warto podkreślić, że materiał topi się w bardzo wysokiej temperaturze, co doprowadza do procesu rozwłóknienia. Do włókien dodaje się również specjalne żywice, a także formuje z nich gotowe produkty, do których należy zaliczyć maty czy płyty. Ponadto materiał poddawany jest również procesowi hydrofobizacji.

Wełna szklana powstaje w bardzo podobny sposób, produkowana jest jednak z piasku kwarcowego, a także ze stłuczki szklanej z recyklingu. Dwa rodzaje wełny charakteryzują się taką samą nasiąkliwością i paroprzepuszczlanością. Wełna szklana może mieć jednak lepszą izolacyjność cieplną. Wełna szklana będzie w stanie osiągnąć podobną wartość wspomnianego parametru jeżeli będzie posiadała większą gęstość. Produkt jest jednak odporniejszy na ściskanie czy ogień. Wełna szklana jest także bardziej sprężysta i lżejsza.

Należy zdawać sobie sprawę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła U dachu nie może przekroczyć 0,25 W/(m·K).

Rekomendowane jest jednak zejście do poziomu 0,2. Uzyskanie tego poziomu będzie możliwe jeżeli ocieplenie będzie miało minimum 20 cm grubości. Koniecznie trzeba podkreślić, że tak gruby materiał może niestety nie zmieścić się między krokwiami. Jest to powód, dla którego wełna układana jest w dwóch warstwach.

poddasze

O czym koniecznie należy pamiętać na samym początku?

Warto mieć świadomość, że sposób ułożenie ocieplania pod połacią dachu będzie uzależniony od tego czy do jego wstępnego krycia wykorzystane zostały folie wysokoparoprzepuszczalne, papy na deskowaniu czy folie nisko paroprzepuszczalne.

Zadaniem folii wysokoparoprzepuszczalnej jest odprowadzanie wilgoci z ocieplenia, a także ochrona przed ewentualną wilgocią z zewnątrz. W przypadku, gdy do wstępnego krycia wykorzystana została taka membrana, ocieplenie może układać się na styk z folią. Nie jest jednak rekomendowane dopychanie go do niej. W trakcie upałów może dojść bowiem do takiego rozgrzania pokrycia dachowego, że uszkodzona zostanie stykająca się z nim membrana.

Z kolei, gdy na dachu znajduje się folia niskoparoprzepuszczalna lub papa, konieczne będzie postawienie przynajmniej 3-4 centymetrowej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy wełną i folią lub wełną oraz poszyciem z desek. Warto również wiedzieć, że szczelinę tworzy się przez rozciągnięcie między krokwiami ocynkowanego i cienkiego drutu, żyłki czy mocnego sznurka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here